Top Ad unit 728 × 90

Padişah I. Mehmet Çelebi Mehmet

osmanlı

Çelebi Mehmet 5. Osmanlı padişahı olup (1380-1421) babası I. Beyazıt, annesi Devletşah Valide sultan'dır. 1421 yılında Edirne'de doğmuştur.
Çelebi Mehmet oldukça zorlu bir süreçte Osmanlı'nın başına gelmiştir. Daha doğrusu padişah olana kadar geçen süre Osmanlı açısından oldukça kötü ve çekişmeli bir süreç olmuştur.
Ankara Savaşı'nın yenilgisinin ardından Timur bir süre Anadolu'da kalmış ve Osmanlı'nın elindeki beylikleri tekrar adeta bir diriltmiştir. Ardından Yıldırım Beyazıt'ın oğulları arasında kıyasıya bir taht mücadelesi başlamıştır. Şehzadelerden Süleyman Edirne'de, İsa Bursa'da, Mehmet ise Amasya'da oturuyordu. (1313- 1421) yılları arasında yaşanan Fetret Devri'nde Süleyman Çelebi bizanslılara Selanik'i geri vermiş ve Hristiyan devletlerle anlaşma yapmıştır. Çelebi Mehmet ile Süleyman Çelebi arasında kıyasıya bir taht kavgası başlar, Musa Çelebi de bu kavgaya dahil olur. 1406 da Mehmet ve Süleyman ardından Süleyman ile Musa savaşır. Önce Savaşı Süleyman kazansa da ertesi yıl yapılan savaşta Musa galip gelir ve İstanbul'u kuşatır. Çelebi Mehmet, Musa'yı yenerek Osmanlı mirasını kendi iktidarını etrafında toplanmayı Başarı. Konya kuşatır ve Hamidelini fetheder. Ardından Batı Anadolu'ya yönelir ve Timur'un aldığı İzmir'i ilhak eder.
Bu sırada Venediklilerle çatışma yaşanır ve ardından Beyazıt'ın oğullarından Mustafa Rumeli'de ortaya çıkar. Bizans ile anlaşarak Gelibolu'daki Osmanlı donanması yakılır. Bu süreçte Şeyh Bedrettin isyanı patlak verir ve yakalanarak idam edilir.
Ülke bu dönemde oldukça karışık olduğundan Balkanlarda rahat durmaz. Eflak voyvodası bu karışıklıkları fırsat bilerek Silistre ve Deliorman'ı işgal eder. Çelebi Mehmet bu sırada Anadolu'da ilerlemeye girişmiştir. Karaman, Kırşehir, Niğde'yi Osmanlı sınırlarına dahil eder. Ardından Eflak voyvodasına karşı sefer açar.
1421 yılında attan düşünce inme iner, Edirne'de vefat eder. Cenazesi Yeşil Türbe Bursa'ya defnedilir.
Çelebi Mehmet'in Osmanlı tarihi açısından önemi büyüktür. Fetret devrinde neredeyse yıkılma sürecine giren Osmanlı'yı taht kavgalarından Galip çıkarmayı bilmiş, Osmanlı Devleti'nin Timur'a yenildikten sonra elinden çıkan Toprakları geri almaya çalışmış ve devletin yeniden ayağa kalkmakta olduğunu ispatlamıştır.

Padişah I. Mehmet Çelebi Mehmet Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 15:10 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.