Top Ad unit 728 × 90

Padişah I. Murad Hüdavendigar

osmanlı

Padişah I. Murat (1326-1389) üçüncü Osmanlı padişahıdır. Osmanlı kaynaklarında Murad - ı Hüdavendigar şeklindeki geçmektedir. Babası Orhan Gazi annesi Nilüfer Hatundur. 1326 yılında Bursa'da Doğan 1. Murad, tahta çıktığında ilk işi Balkanlar'a sefer düzenlemek olmuştur. Güney Bulgaristan ve Trakya'nın fethetmiştir. Bu fethinin ardından Hristiyan Dünyası ayaklanmış, Papa Osmanlı Devleti'ne savaş ilan etmiştir.

Çirmen Savaşı'nda Sırplara karşı 1371 yılında Zafer kazanmıştır. Aynı yıl Karabiga fethedilmiştir.
Birinci Murat döneminde Germiyan oğulları ve Hamideli beylikleri ilhak edilmiştir. Kuzey Yunanistan'daki önemli şehirlerden Serez onun zamanında fethedilmiştir. 1385 yılında Sofya ve Niş feth edilmiş ardından Sırplar haraç yani belli bir vergi karşılığında bağımlı devlet haline gelmişlerdir. 1387 Selanik'i fetheden I. Murad, ardından Kuzey Bulgaristan'a yönelmiş ancak Bosna'da Osmanlı akıncılarının imha edilmesi, Balkan devletlerinin Osmanlı'dan Kurtuluş ümitlerinin yeniden canlanmasına sebep olmuştur.
Sultan 1. Murad 1389 yılında Sırplarla yapılan Kosova Savaşı sırasında düşmanı yenmiş ancak Miloş Obilovliç isimli bir Sırp beyi tarafından hançerle suikast düzenlenerek şehit edilmiştir.
Bursa'dan çıkmadan önce sefere çıkmadan önce Bursa'daki yaptırdığı Camisi, Bu sebeple halk tarafından Şehadet cami olarak anılmaktadır. 2 Türbesi bulunan I. Murad'ın birinci Türbesi Kosova da bulunmakta (buraya iç organları gömülmüştür) Diğeri ise Bursa'nın Çekirge semtinde yaptırdı ilginç Camii'nin yanındaki türbesedir.
I. Murat Devri'nin önemli olaylarından biri Yeniçeri Ocağı'nın kurulması ve devşirme sistemini uygulamaya sokulmasıdır. Osmanlı Beyliği'nin devlet olma özelliğine de I. Murat zamanında kavuşmuştur denilebilir.

Padişah I. Murad Hüdavendigar Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:16 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.