Top Ad unit 728 × 90

Padişah 1. Mustafa (Şehzade Mustafa) Kimdir

osmanlı

Padişah I. Mustafa (1591-1639) babası III. Mehmet annesi Halime sultandır. 15. Osmanlı padişahıdır.
Padişah I. Mustafa, Osmanlı tarihi açısından önemli bir yere sahiptir. Nedeni ağabeyi 1. Ahmet, kardeş katlini yasaklamış ve Kafes sistemini getirmişti. Osmanlı padişahları için 1. Mustafa 1. Ahmet'in kardeşi olup abisi I. Ahmet'in ölümünün ardından tahta çıkmış ve böylece Osmangazi den bu yana Osmanlı hanedanında padişahlık, ilk defa babadan oğula değil kardeşten kardeşe geçmiştir.
Bu hükümdarlık 1. Mustafa'nın sağlık sorunları ve padişahlık da basiretsiz oluşu nedeniyle kısa sürmüş ve üç ay sonra ulema ve vezirlerin, devlet adamlarının kararıyla tahttan indirilmiştir. Birinci saltanatı boyunca annesinin etkisinde kalmış, Annesi onun bütün sorumluluklarını istenmiştir.
Onun tahtı indirilmesinin ardından yeğeni 1. Ahmed'in oğlu Genç Osman tahta çıkarılmış, ardından 1. Mustafa sarayda bir odaya kapatılmış, dört yıl burada kalmıştır.
Genç Osman'ın feci bir şekilde öldürülmesinin ardından yeniden tahta çıkarılan 1. Mustafa ikinci saltanatına karışıklıklar içinde başlamıştır. Erzurum Valisi Abaza Mehmet Paşa, Sultan 2. Osman'ın intikamını almak için ayaklanmıştı. Bu karışıklıklar içerisinde isyanı önleyebilecek bir kudreti olmadığı anlaşılınca I. Mustafa 4 ay sonra tekrar tahttan indirildi. 17 yıl sarayda kapalı kaldıktan sonra aniden öldü ve Eskiden Ayasofya'nın vaftizhanesi olarak kullanılan metruk bir binaya defnedildi. Daha sonradan Sultan İbrahim de buraya gömülmüştür.
I. Mustafa'nın bazı kaynaklarda deli lakabı takılmaktadır ancak deli olmadığı muhakkaktır. Fakat sinirlerinin ve ashabının çok bozuk olduğu, padişahlık ve Dünya işlerini umursamadığı gibi konulardan yola çıkılarak sıkıntılı bir kişiliği olduğu söylenebilir.
Padişahlık işleriyle hiç ilgilenmemiş ve Osmanlı tarihinde iki defa tahta çıkan ve iki defa tahttan inen tek padişahtır.
Padişah 1. Mustafa (Şehzade Mustafa) Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:28 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.