Top Ad unit 728 × 90

Padişah II. Beyazıt


Padişah II. Beyazıt, Fatih Sultan Mehmet'in büyük oğlu olup annesi Gülbahar Hatun'dur. 1452 yılında Dimetoka da doğmuştur. VIII. Osmanlı padişahıdır.
Babası İstanbul Fatihi Fatih Sultan Mehmet'in ölümü üzerine tahta geçen Bayezıd, kardeşi Cem Sultan ile taht kavgasına girmiştir. Cem Sultan, Rodos şövalyeleri ile birlik olup ayaklanma başlatmak istemiş, şövalyelerin eline esir düşüp papaya teslim edilmiştir.
Kardeşinin Papanın elinde tutsak olması nedeniyle II. Beyazıt' ın eli kolu bağlanmış ve Osmanlı'nın Avrupa serüveni 1495 yılında Cem Sultan' ın ölümüne kadar durmuştur.
Ancak buna rağmen Kili ve Akkirman kaleleri alınarak Osmanlı toprakları Kırım'la birleştirilmiştir.
Cem Sultan'ın ölümü ile Venedikliler ile yapılan Navarin Savaşı ve İnebahtı fethedilmesi önemli zaferlerdir. Bu savaşların ardından Venedik Krallığı, Balkanlardaki tüm sömürgelerini Osmanlı Devleti'ne bırakmak zorunda kalmıştır.
Ancak Osmanlı batıda Bosna ve Mora yarımadasına akıncılar vasıtasıyla seferler düzenlerken, bu sırada Anadolu rahat durmamış, Şah İsmail' in kışkırttığı Şahkulu isyanı güçlükle bastırılmıştır.
II. Beyazıd, sakin ve dindar bir insan olarak bilinmekteydi. Babası gibi Savaş üstüne Savaş yapmamış, sakin yapısı ile tanınmıştır. Bu nedenle oğulları babalarının yerine daha atak davranmaya çalışmış bu durumu fırsat bilerek taht mücadelesine girişmişler, Küçük oğlu Trabzon Valisi Şehzade Selim, babası II. Beyazıt'a başkaldırmıştır. Çünkü Sultan Selim doğudaki İran tehlikesi görmüş ve babasının yetersiz kaldığını düşünmekteydi.
Askerlerin de desteğiyle Trabzon Valisi Selim askerlerin gözünde adeta Kahraman olmuş ve II. Beyazıd tahtı bırakmaya mecbur bırakılmıştır.
Dimetoka sarayında huzur içinde ömrünün kalanını geçirmek isterken, yolda Çorlu yakınlarında aniden vefat etmiştir.
II. Beyazıd, dindarlığından ötürü Sofi veya Veli lakaplarıyla anılan bir kişilikti. Alim ve Şair olduğu kadar Alim adamları ve sanatçıları koruyup desteklemesi ile tanınır. Dini konularda aşırı titiz bir padişahtır. Tahtan indirilmesinde özellikle Safavilere karşı pasif bir siyaset izlemesi etkili olmuştur.
Padişah II. Beyazıt Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:28 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.