Top Ad unit 728 × 90

Padişah II. Murad

s

Padişah II. Murad (1404-1451) I. Mehmet' in oğludur. Annesi Emine Hatun olup 1404 yılında Amasya' da dünyaya gelmiştir. Altıncı Osmanlı padişahı olan II.Murad,  bir dönemi kapatıp bir dönemi açan, Fatih Sultan Mehmed' in babasıdır. Tarihte II.Murad Fatih Sultan Mehmed'in Babası olarak bilinmekte olup, bu sebepten namı; oğlu Fatih sultan Mehmet'in gerisinde kalsada Osmanlı İmparatorluğunun yükseliş döneminde oldukça önemli fetihler ve işler gerçekleştirmiştir.

II. Murad' ın tahta geçmesinin ardından dedesi Yıldırım Beyazıt'ın kayıp çocuklarından Şehzade Mustafa'nın ülkeyi karıştırması ile mücadele etmiştir. Bizans ile Birlik olan amcası Mustafa'nın ortaya çıkardığı karışıklıkları bastırmakla uğraşan II. Murad, uzun savaşların ardından düzmece Mustafa adıyla anılan amcasını öldürtmüş ve rahat bir nefes almıştır.

Ardından öcünü almak için Bizans'a saldırmış ve İstanbul'u kuşattıysa da başarılı olamamıştır. Bu başarısızlığın sebeplerinden biri de kardeşi Mustafa'nın Bizanslılar tarafından desteklenip kendisine karşı isyan etmesidir.
Bunun ardından Selanik, Yanya'yı fethetmiş, Ardından Germiyan ve Karaman beyliklerini yenerek dedesi Yıldırım'dan sonra Anadolu'daki birliği yeniden kurmuştur.

Daha sonra büyük bir Balkan seferine başlayan II.Murat, Rumeliye geçerek Sırbistan'a sefere çıkmıştır. Ardından Macaristan topraklarına girmiş ancak burada Erdel voyvodasına karşı bir kaç kez yenilmiştir. 1444 yılında Segedin Barış Anlaşması yapılarak Sırbistan ve Eflak topraklarını Macarlara bırakmıştır.
Bu ağır yenilgiyle morali bozulan II. Murad, tahtı O tarihte henüz 13 yaşında bulunan oğlu II. Mehmet (Fatih Sultan Mehmet) bırakarak Manisa'ya çekilmiştir.

Bu yenilgi Papanın iştahını kabartmış ve Türkleri Avrupa'dan atma isteği doruk noktasına ulaşmıştır. Çocuk yaşta bir Şehzadenin Osmanlı padişahı olmasıyla, Papa bu durumu fırsat bilerek bir haçlı ordusu hazırlamış ve II. Murat'ı yenen Yanoş'u bu ordunun komutasına getirmiştir.
Haçlı ordusu Tuna Nehri'ni geçerek Varna'yı kuşatmıştır.
Osmanlı zor bir durumdayken vezirler ve oğlu II Mehmet, II. Murad'ın tekrar tahta geçmesi için telkinlerde bulunmuşlardır. Bu süreçte meşhur mektup olayı yaşanmıştır.
Bu süreçte II. Murat ordunun başına Tekrar geçmiş ve Varna' ya ulaşıp haçlıları büyük bir bozguna uğratmıştır. Bu savaşın ardından Osmanlı büyük bir tehlikeyi bertaraf etmiş, Hatta komutan Yanoş canını zor kurtarmıştır. İki yıl sonra yeniden padişah olan II. Murad, Şansını tekrar denemek isteyen Yanoş'u bu defa Kosova meydanında üç gün süren savaşın sonunda tekrar yenmiştir.

Edirne'ye dönen padişah II. Murad burada oğlu Mehmet'i evlendirmiş ve 49 yaşındayken ölmüştür. Padişah II. Murad'ın bazı şiirleri günümüze kadar gelmiştir.
Padişah II. Murad Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:10 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.