Top Ad unit 728 × 90

Padişah II. Mustafa

a

Padişah II. Mustafa (1660-1704) IV. Mehmet'in Emetullah Gülnüş hatundan olan oğludur. 22. Osmanlı padişahıdır.
Amcası II. Süleyman'ın ölümü üzerine 31 yaşında tahta geçmiştir. Tahta geçtiğinde Osmanlı Devleti'ni yeniden diriltmek ve askeri başarılarada devam etme sözü verdikten sonra gerçekten de ilk iki yıl çok iyi geçmiştir. Osmanlı ordusu başında sefere çıkmış, denizlerde Venediklilere karşı başarılı seferde düzenlemiştir. Sakız Adası geri alınmıştır.

Deli Petro, Azak Kalesi'ni hücum etmiş, ancak kuşatma da kale teslim olmak zorunda kalmıştır. Ardından Ordusu'nun başında çıktı Üçüncü sefer de Tisa suyunun Doğu yakasında Avusturyalıların baskını uğramış ve Osmanlı ordusu feci bir yenilgi almıştır. Rus, Polonya, Venedik ve Avusturya ittifakı karşısında fazla dayanamayan Osmanlı İmparatorluğu Karlofça Barış anlaşmasıyla Macaristanı Avusturya'ya, Mora'yı Venedik'e Podolya yı Polonya'ya bırakmıştır. Ertesi yıl Azak Kalesi Ruslara bırakılmıştır.
Bu durum ile birlikte Karadeniz Osmanlı gölü olmaktan çıkmış, Osmanlı Devleti'nin son anlarına kadar uğraşacağı yeni bir rakibi Ruslar Tarih sahnesinde yerini almıştır.
Ardından 1703 yılında vukubulan Edirne vakasında İstanbul'da yürüyen onbinler Edirne'deki padişahı ve bütün yönetimi değiştirecek ve toplayacakları bir mecliste hangi Şehzade'nin padişah olacağına karar verecektir.
Tahta çıktığında Zevki sefa ile rahatı kendisine haram ettiğini ilan eden 2. Mustafa, yenilgilerin ve uzun süren savaşlardan sonra Feyzullah Efendi'nin etkisinde kalarak Sarayı'na kapanmış, dışarıyla bağlantısını kesmiştir. İyi bir Hattat, Şair, ok ve cirit ustasıdır.
Padişah II. Mustafa Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:06 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.