Top Ad unit 728 × 90

Padişah II. Osman Genç Osman


II. Osman (1604-1622) ya da bilinen adıyla Genç Osman, Osmanlı İmparatorluğu'nun 16. padişahıdır. Babası I. Ahmed, annesi Mahfiruz Haseki Sultandır.
Genç Osman babası I. Ahmet ölünce 27 yaşında sıra kendisine gelmişti. Ancak daha yaşının ufak olması ve I. Ahmet'in diğer eşi Kösem Sultan'ın girişimleriyle I. Ahmet'in kardeşi I. Mustafa tahta geçirildi. Ancak I. Mustafa'nın sağlığının bozuk olduğu anlaşılınca 3 ay tahtta kaldı ve onun yerine genç Osman tahta geçmiştir.

Padişah II. Osman lakabı gibi çok genç, iyi huylu, temiz yüzlü ve çok iyi eğitim almış biriydi. Farsça, Lâtince İtalyanca, Arapça gibi doğu ve batı dillerine çok iyi derecede bilmekteydi. Annesi, onu çok iyi eğitim almasını sağlamıştır.
Genç Osman başa geldiğinde şey Sadrazam Halil paşa, Iran seferinde idi. Iran seferinde Osmanlı'nın birkaç önemli kenti alabileceği ihtimali üzerine Iran barış istemiş ve barış anlaşması imzalanmıştır. Ardından genç Osman, Avrupa seferine hazırlanmış ve İtalya civarına gemilerini yollamıştır. Bu bölgede İtalyan ve İspanyol topraklarına akınlar yapan Osmanlı askerleri, birkaç önemli noktada stratejik bölgeleri almışlardır.
Ardından Lehistan krizi çıkmış, Lehistan'ın Eflak ve Boğdan'a gözükmesi, iç işlerine karışması, ve sınır işgalleri nedeniyle genç Osman, Lehistan seferine hazırlanmış, ancak bu büyük muhalefet toplamıştır. Yardımcıları ve yeniçeriler bu seferi istememektedir. Ancak genç Osman, sefere çıkılmasının emrini vermiştir. Bu seferde Lehistan üzerine çıkılan bu sefer de Avusturya'nın Lehistan'a yardımı, Osmanlı askerinin yeniçerilerin isteksizliği, savaşa kendilerini verememeleri yüzünden iki taraf birbirine üstünlük sağlayamamış, Lehistan, suçun kendilerinde olduğunu söyleyerek barış anlaşması imzalanmıştır.
Padişah Genç Osman geldiğinden itibaren sorunun yeniçerilerden kaynaklandığını görmüş bunu çözmek için ıslahatlatda bulunmuş, askerler ödenen fazla parayı kesmiş, bu sebepten düşman toplanmıştır. Herkese hoşgörü davranmaya çalışmış, Fatih Sultan Mehmet'ten sonra saray dışından evlilik yapan ilk padişah olmuştur. Saray dışından yaptığı bu evlilik nedeniyle kendisine yardımcı olacak sadrazamlar bulamamış ve destek kendisine verilmemiştir.
Genç Osman Lehistan seferindeki aksaklıkları farkedip Suriye, Erzurum, Arap coğrafyası ve Anadolu'dan bir ordu kurma  niyetinde olmuş, bu durum kapıkulu askerlerinin kulağına gitmiştir. Ordu kurmak için bizzat kendisi Anadolu'ya gitmek istemiş, buna karşı çıkılmış padişah daha sonra ben hacca gitmek istiyorum demiştir. Hacca gitmek isteyen padişah için hazırlıklar yapılmış, ancak gizli olarak gönderdiği asker toplama yazısı yeniçeriler tarafından duyulunca padişah Üsküdar'da yola çıktığı sırada yeniçeri ayaklanması olmuş, yeniçerilere sakinleştirmek için uğraşırken yeniçeriler tarafından Yedikule zindanlarında boğulmuştur.
Genç Osman'ın katledilmesi sonrası halk Osmanlı'da isyan etmiş ve Osmanlı halkı hiçbir zaman bu zorbalık ve cinayeti unutmamıştır. Padişahlarının öldürülmesine hiçbir zaman içlerine sindirememişlerdir.
Padişah II. Osman Genç Osman Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 17:02 Rating: 5

1 yorum:

  1. Yanlız Genç Osman Osmanlı'nın 16. Padişahıdır.
    14.Padişah I.Ahmed'tir

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.