Top Ad unit 728 × 90

Padişah II. Selim Sarı Selim - II. Selim Hakkında Yanlış Bilinenler


Osmanlı Padişahları içinde dikkat çeken padişahlardan biri olan Sarı Selim(1524-1574) 11. Osmanlı padişahı olup Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan'ın oğludur.
Sarı Selim'in önemli padişahlardan biri yapan ise İstanbul'da doğup İstanbul'da ölen ilk Osmanlı padişahıdır.

Babasının ölümü üzerine tek varis olarak tahta çıktığında 42 yaşındaydı. Sokullu Mehmet Paşa sadrazamlıktan bırakması, Kanuni döneminde başlayan siyasi istikrarı devam ettirmesi önemlidir. Kıbrıs, Lala Mustafa Paşa tarafından onun döneminde fethedilmiş ve bu fetih Dönemin en büyük stratejik ve askeri başarıları arasındadır. Ancak bu seferden birkaç ay sonra gerçekleşen İnebahtı deniz Savaşı'nda Osmanlı önemli bir yenilgi almıştır.
Bu yenilginin ardından adeta donanma baştan yapılmış ve Kaptan'ı Derya Sinan Paşa tarafından Tunus sefer düzenlenmiş ve Tunus geri alınmıştır.
Sanılanın aksine Osmanlı, Kanuni'den sonra duraklama dönemine girmiş denmekte ancak tarih bu konuda gerçekleri su yüzüne çıkarmaktadır. Kıbrıs'ın fethinin ardından Sakız Adası fethedilmiş, Astrahan Kalesi kuşatılmış Osmanlı'nın çılgın projeleri Süveyş Kanalı'nın açılması ve Don-Volga nehirlerinin birleştirilmesi tasarıları Sultan Selim'in Pasif bir padişah olduğu yönündeki iddiaları çürütmektedir.
Şehzadeliğinde Manisa, Konya ve Kütahya'da sancakbeyliği yapmıştır. Açe hükümdarı Alâeddin Şah'ın Osmanlı Devleti'ne bağlandığını ve yardım istediğini bildirince Mısır kaptanı Hızır Reis yardıma göndermiştir. Lakabı Sarı Selim olup avcılıkta çok Usta olduğu bilinmektedir. Sultan 2. Selim ordunun başında sefere çıkmayan ilk padişah olarak bilinir. Bir hastalık sonucu ölmüş ve Ayasofya Camii'nin yanında Mimar Sinan'a yaptırdığı türbeye defnedilmiştir.

Padişah 2.Selim Hakkında Yanlış Bilinenler

Padişah 2. Selim ya da Tarihte bilinen adıyla Sarı Selim hakkında pek çok yanlış rivayetler mevcuttur. Doğumundan ölümüne kadar hakkında en çok spekülasyon yapılan padişahlardan biridir.

Padişah 2 Selim'in aslında Kanuni Sultan Süleyman'dan olmadığı, Hürrem Sultan'ın onu evlilik dışı olarak Dünyaya getirdiği iddia edilmektedir ki bu konuda çoğu tarihçi aykırı görüş belirtmektedir.
Kanuni Sultan Süleyman ve Hürrem Sultan aşkı dillere destan olup tarihi geçen en büyük aşklardan biri olmuştur. Bu husus bize Bu iddianın başlı başına yalan olduğunu ispatlar niteliktedir. Sarı Selim'in alkol bağımlısı oldugü yine pek çok platformda iddia edilen bir başka yalandır.
Padişah 2. Selim'in şehzadelik döneminde içki içtiği, Ancak daha sonra kesin bir şekilde içkiye tövbe edip ve daha sonra içki içmediği bilinmektedir.

Padişah 2. Selim ile ilgili ortaya atılan vahim bir iddia da oldukça çirkindir. Bu iddiaya göre Padişah, hamamda sarhoş bir şekilde cariye kovalarken, kalp krizi geçirmiş ya da düşerek kafasını çarpması sonucu ölmüştür. Bu da yanlış bir bilgidir. Padişah 2 Selim'in yukarıda da belirttiğimiz gibi içki içmediği kesindir. Ancak hamamda halvet yapmak  için girdiğinde ayağının kayıp düşerek kafasını çarpması sonucu yaralandıktan sonra odasında öldüğü tarihi gerçektir.

Bununla ilgili o dönem önemli tarihçiler olan Peçevi “ Padişah hazretleri hamamda halvet yapmak istedi. Sevinç içinde içeriye girdi. Hamam içerisinde gezinirken mübarek ayakları mermere takılarak birdenbire bir yanı üzerine yıkıldı. Hemen hizmetçi ve ağaları onu kaldırıp odasına götürdü. Hekimbaşı gelerek tedaviye başladı. Fakat ateşi yükseldi. Ne yaptılarsa bir yarar sağlamadı. 57 yaşında cennetin en yüksek katına erişti.” şeklinde anlatılmıştır.

Yararlanılan kaynak : Ahmet Şimşirgil


Padişah II. Selim Sarı Selim - II. Selim Hakkında Yanlış Bilinenler Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:15 Rating: 5

1 yorum:

  1. Arkadaş mal gibi bir yazı en basidi bu adam 50 yaşında ölmüş. Cennetin en yüksek mertebesi de peygamberlere ait sen neyi neyle esitliyorsun neyin kafasını yaşıyorsun

    YanıtlaSil

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.