Top Ad unit 728 × 90

Padişah II. Süleyman Kimdir

osmanlı

Padişah II. Süleyman (1642-1691) 20. Osmanlı padişahıdır. Babası Sultan İbrahim, annesi Saliha Dilaşub Valide sultan'dır.

Abisi IV. Mehmet'in 37 yıl saltanatını sebebiyle 45 yaşına kadar kafeste yani Topkapı Sarayı'nın Şimşirlik kasrında beklemiştir. Abisi tahttan indirilince onun yerine geçmiş, Ancak o sırada Osmanlı Dört cephede birden savaşıyor, ekonomik ve siyasi bunalımlar hat safhada olduğu bir dönemdi.
Bu sorunlar yetmezmiş gibi Avusturya, önemli Balkan şehri Belgrad'ta almış Alarm zilleri çalmaya başlamıştı. Tam bu aşamada Köprülüler ailesinden vazgeçmeyerek isabetli bir tercihle Fazıl Mustafa Paşa'yı sadrazamlığa getiren 2. Süleyman, yönetimi onun becerikli ellerine teslim etmiştir.
Fazıl Mustafa Paşa yönetim ve adalet sisteminde ıslahatlar yaparak Yeniçeri Ocağı'nı disiplin altına almıştır. Ardından kendisi Avusturya seferine çıkarak Belgrad'ı geri almıştır.
Ertesi yıl Sultan 2. Süleyman'da sefere çıkmasını kararlaştırmış ancak hasta olan ve sedyeyle sefere çıkabilen II. Süleyman, Edirne'ye geldiğinde hayata gözlerini yummuştur. Naaşı atası ve Adaşı olan Kanuni Sultan Süleyman'ın Süleymaniye Camii yanındaki türbesine defnedilmiştir. İkisi de aynı seferde ölmüşlerdir.
II. Süleyman'ın hiç Çocuğu olmamış, aynı zamanda Usta bir hattattır. Tatlı dilli güzel ahlak sahibi, Herkese iyi davranan ve hiç Hayır demeyen Sultan olarak bilinir. Dindar, Saygılı ve iyi birSultan olarak bilinen Sultan II. Süleyman Köprülü Fazıl Mustafa Paşa gibi tecrübeli ve becerikli birini yönetime getirmesiyle ne kadar isabetli kararlar alabildiğini göstermiştir.
Padişah II. Süleyman Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:46 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.