Top Ad unit 728 × 90

Padişah III. Ahmet

s

Padişah III. Ahmet (1604-1736) IV. Mehmet'in Emetullah Gülnuş hatundan Doğan oğludur. 23.Osmanlı padişahıdır.
Edirne vakasından sonra tahta çıkan III. Ahmet, Rus Çarı Petro'ya karşı haddini bildirmek üzere Baltacı Mehmet Paşa'yı görevlendirir. Meşhur Prut Savaşı'nda Ruslar yenilir ve Osmanlı'nın istekleri kabul edilir. Azak Kalesi Ruslardan geri alınır. Ardından 2 yıl sonu bu defa Edirne anlaşması Ruslarda yapılır. Böylece Venedik üzerine sefer açma fırsatı doğar.

Yapılan seferde Avusturya, Venedikle yapılan savaşta Venedik yanında savaşa girer ve Petervaradin de yapılan Savaşı Osmanlı kaybeder. 1 yıl sonra bu sefer defa Belgrat kaydedilir ve zorunlu olarak Pasarofça Barış Anlaşması imzalanır.
Ardından Sadrazam Nevşehirli Damat İbrahim Paşa'nın öncülüğünü yaptığı meşhur Lale Devri genellikle eğlence ve lale çılgınlığı ile hatırlanan devir bu dönemde yaşanır ve önemli yeniliklere sahne olmuştur. Matbaa, kağıt fabrikası, yerli çinicilik ve dokumacılık sanatlarına önem verilmiş, kütüphaneler açılmıştır.
III. Ahmet döneminin sonuna doğru esnaf ve Yeniçeriler pahalılıktan şikayetleri, yönetimlerde tıkanma ve İran seferine çıkamaması, 1730 yılında Patrona Halil isyanını tetiklemiştir. İsyan sonucunda 3. Ahmet tahttan indirilmiş, 16 yıl sonra vefat etmiştir. Yeni Cami yanındaki türbeye defnedilmiştir.
Üsküdar'da annesi adına yaptırdığı Valide Camiine "Cennet anaların ayağı altındadır" Mealindeki hadisi kendi elleriyle yazarak astırmıştır.
Padişah III. Ahmet Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:00 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.