Top Ad unit 728 × 90

19 Kardeşini Öldüren Padişah III. Mehmed


Padişah III. Mehmed, III. Murat ve Safiye Valide Sultan'ın oğlu olarak 1566 da Manisa'da dünyaya gelmiştir. 13. Osmanlı padişahıdır.
29 yaşında tahta çıkan III. Mehmet içerde zorbaların isyanı, dışarıda ise Avusturya ile savaşın kucağında Bir taht devralmıştır.

Bu savaşta Bükreş alındıysa da Yergögüde ağır bir yenilgi olmaktan kurtulamadı Osmanlı ordusu. Padişah III. Mehmed Bu defa Hoca Sadettin Efendi nin telkinleriyle bizzat ordunun başında sefere çıkmaya karar verdi. Bu sefer işe yaramış Üngürüs seferi fetih ile sonuçlanmış, Eğri fethedilmiş ve kendisine Eğri Fatihi ünvanı verilmiştir 12 Ekim 1596.
Bu Fetih ile Osmanlı İmparatorluğu en geniş yüz ölçümüne ulaşmıştır. Ancak bu başarılı Seferden sonra Anadolu'da yıllar boyu Devleti meşgul edecek olan Celali İsyanları patlak verdi.
Tiryaki Hasan Paşa'nın Kanije savunması onun döneminde olmuştur. Arşidük Ferdinand, Tiryaki Hasan Paşa tarafından Kanije Kalesi önünde ağır bir yenilgi almıştır.
Ancak batıda İşler bu durumdayken bir süredir Suskun bulunan İran cephesindeki Savaş Yeniden başlamış, Tebriz İran Şah Abbas tarafından geri alındığı sırada 3. Mehmet vefat etmiştir.
Babası ve dedesi gibi Ayasofya Camii'nin yanındaki türbesine defnedilmiştir. III. Mehmed'i önemli kılan başka bir özellik ise sancağa çıkan ve sancaktan gelerek padişah olan son Osmanlı şehzadesidir. Ondan sonra Şehzadeler Artık sarayda kalacaklar ve tanzimata kadar dışarıyla temas kuramayacaklardır. 3 Mehmet'in annesi Safiye Sultan'ın etkisinde oldukça kaldığı bilinir.
19 Kardeşini Öldüren Padişah III. Mehmed Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:25 Rating: 5

1 yorum:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.