Top Ad unit 728 × 90

Padişah III. Osman Kimdir

osmanlı

Padişah III. Osman, II. Mustafa'nın Şehsuvar Valide Sultan'dan olma oğludur (1698-1757). 56 yaşında tahta çıkan 3. Osman 25. Osmanlı padişahıdır.
Kafes sisteminde olduğu için sadece üç yıl tahtta kalabildiğinden kendisini yeterince gösterememiştir. Abisi I. Mahmut'un ani ölüm üzerine tahta çıkmıştır. Osmanlı padişahlarının en şişmanı olarak bilinir. Padişahlığının en bilinen olayları İstanbul'da defalarca çıkan korkunç yangınlardır. Bu yangınlar İstanbul'un büyük bir bölümünü yok etmiş, zarar görenlere ciddi yardımlar yapılmıştır.
Oldukça çok sadrazam değiştiren bir padişah olmuş, sert, asabi acele kararlar veren kararsız bir şahsiyet olarak göze çarpmıştır. Marangozluk, hattatlık ve kitaplara olan tutkusu ile bilinmektedir. Padişah III. Osman, çocuğu olmayan kadınların sarayda olsun dışarıda olsun kendisine kendisine görünmelerini yasaklamıştır. Tebdili kıyafet giyerek halkın arasına karışması ve özellikle kamu görevlileri hakkında halkın ne düşündüğünü öğrenmesi kendisi hakkında önemli bilgilerdendir.
Padişah III. Osman Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:23 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.