Top Ad unit 728 × 90

Padişah III. Selim

s

Padişah III.Selim (1761-1807) III. Mustafa'nın Mihrişah Sultan'dan Doğan oğlu olup 28 yaşında tahta çıkmıştır. 28. Osmanlı padişahıdır.
Tahta çıktığında kendisine Rusya ve Avusturya ile başlayan savaşın içinde bulmuştur. Bu süreçte Rusya'ya karşı İsveç'te yapılan ittifak fayda etmemiş, ancak Prusya ile yapılan anlaşma Avusturya'nın savaştan çekilmesini sağlanmıştır. Ardından cephede Yalnız kalan Rusya'yla da Yaş anlaşması imzalanmıştır. Bu sürecin ardından Osmanlı için Barış fırsatı doğmuş ve 3. Selim yapmayı düşündüğü ıslahat çalışmaları için girişimlere başlamıştır.

Teknik okullar, kara, Deniz Kuvvetleri, Avrupa'nın modellere göre yeniden düzenlenmiş, yeni gemiler yaptırılmıştır. Eğitimli askerleri yetiştirmek için Nizamıcedit birlikleri kurulmuştur. Yabancı devletlere elçiler yollanmış, ıslahatlar yapılmaya devam etmekteydi.
Ancak 1798 de Napolyon'un Mısır'ı işgal edince Fransa ile ilişkiler bozulmuştur. Ardından İngilizlerle İttifak yapılarak Napolyon Mısır'dan çıkarılmıştır.
Bu sürecin ardından Sırp isyanı başlamış, Nizami Cedid askerleri isyanı bastırmaya gönderilmiştir.
İngilizler Ruslarla başlayan yeni savaşta Rusların yanında yer almış ancak Ruslar ilerlesi de herhangi bir başarı sağlayamadan geri dönmüşlerdir. Tam bu sırada Kabakçı Mustafa'nın başkanlığından Nizamıcedit karşıtlarının isyanı başlamıştır. 3. Selim asilerin isteklerine uyarak Nizamıcedit'i kaldırmış ancak tüm isteklerini yapmasına rağmen tahtan indirilmekte kurtulamamıştır.
Padişah III. Selim sakin ve yenilikçi yapısı ile bilinir . İleri derecede Bestekar olan Padişah III. Selim musikide yeni bir makam İcat edecek derecede iyi bir Bestekardır. Eserleri günümüze kadar ulaşmıştır.

Padişah III. Selim Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 10:17 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.