Top Ad unit 728 × 90

Padişah III.Murad

osmanlı

Padişah III. Murad İkinci Selim'in Nurbanu Sultan'dan Doğan oğludur. Babasının ölümü üzerine 28 yaşında tahta çıkmış 12. Osmanlı padişahıdır. 1546 yılında Manisa'da doğmuş, 1595 de İstanbul'da ölmüştür.

Padişahların ilk yıllarında Sokullu Mehmet Paşa'nın sadrazamlığında geçtiği için Kanuni Döneminde yakalanan istikrar bozulmamıştır. Fas onun saltanatı zamanında himaye altına alınmış, Polonya ise tabiiyet altına alınmıştır. Ayrıca Macaristan'daki Erdel bölgesi Osmanlı himayesinde alınmış Portekiz'le Yapılan Savaş ile Fas'ta Portekiz hegemonyası önlenmiştir.
Sokullu Mehmet Paşa'nın suikast sonucu öldürülmesinden sonra istikrar yavaş yavaş bozulmaya başlamıştır. Döneminde başlayan İran savaşı yaklaşık 12 yıl sürmüş, Osmanlı'nın Kafkas cephesinde kazandıkları başarılar sayesinde İstanbul'da barış anlaşması imzalanmıştır.
Çıldır'da İran'ı Lala Mustafa Paşa'nın yenmesi, Gürcistan, Şirvan onun zamanında ilhak edilmiştir.
1593 de Avusturya'ya karşı sefer açılmış, bu sefer 15 yıl sürmüş ve Osmanlı ordusu karşısında güçlü bir ittifak bulunduğu için başarılı olamamış, bu durum Hazineyi boşaltmış ve ekonomik sıkıntılar başlamıştır. Savaş sürerken padişah III. Murad vefat etmiş, Ayasofya Camii yakınlarında ki türbesine defnedilmiştir.
Mimar Sinan'a yaptırdığı kendi adıyla anılan Manisa'daki Camisi ünlüdür. Harem'in onun zamanında Topkapı Sarayı'na taşınması, İslamiyet 'in mübarek gecelerinde kandil yakılmasıyla minarelerin ışıklandırılması uygulaması onun devrinde başlamıştır.
Ayrıca padişah 3. Murat hayvanların Fazla eşya yüklenmesini ve cuma günleri çalıştırmasını yasaklamıştır.

Padişah III.Murad Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:25 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.