Top Ad unit 728 × 90

Padişah IV. Mehmet Kimdir


osmanlı

Padişah IV. Mehmet (1641-1687) babası Sultan İbrahim'in oğlu olup annesi Hatice Turhan Valide sultan'dır. Tahta çıktığında 19. Osmanlı padişahıdır.

IV. Mehmet tahta çıktığında 7 yaşındadır. Osmanlı tarihinde en küçük yaşta padişah olmuş Şehzadedir. İlk yıllarında babaannesi Kösem Sultan ile annesinin gölgesinde kalmış, bu sırada sarayda Yeniçeri ocağı ağaaları ve Saray ağaları arasında mücadeleler devam etmekteydi.
Girit kuşatması uzamış, Venedikliler Çanakkale boğazı'nı abluka altına almışlardır. Bu noktada annesi devreye girmiş ve Köprülü Mehmet Paşa'nın sadrazamlığa getirmiştir. Ardından Venedik donanması bertaraf edilerek Adalar geri alınmış, Macaristan düzene kavuşturulmuştur.
Köprülü'den 1661 deki ölüm üzerine yerine geçen oğlu Fazıl Ahmet Paşa, Avusturya'ya sefer açmış Uyvar ve çevresini fethetmiştir. Ancak Avusturya'da talihsiz bir yenilgi almış Vasvar Barış imzalanmıştır.
Bu sürecin ardından 25 yıl süren zorlu bir kuşatmanın arkasından Girit tamamen fethedilmiştir. Venedikle Barış yapılmış ve Anadolu'daki isyanlar bastırılmıştır.
Ardından Polonya seferinde Ukrayna içlerine kadar ilerlemiş ve Osmanlı'nın en kuzeydeki noktası sayılan Kamaniçe fethedilmiştir.
Bucaş Barışına aykırı hareket eden Polonya'ya yeni bir sefer açılmış bu süreçte Fazıl Ahmet Paşa ölmüş yerine Merzifonlu Kara Mustafa Paşa Ukrayna'daki Çehrin Kalesi'ni Ruslardan alarak 1681 de Barış yapılmıştır.
Bunun ardından Osmanlı Devleti'nin dönüm noktası olan ikinci Viyana Kuşatması çıkılmış ve sefer oldukça büyük askeri güçle ve büyük bir orduyla gidilmesine rağmen tam bir bozgunla sonuçlanmıştır. Ardından Macaristan ve Mora kaybedilmiş ve Osmanlı için tersine dönüş başlamıştır.
Tüm bunlar yaşanırken padişah IV. Ahmet sadece Kamaniçe seferinde ordunun başında Yer almıştır. Vaktini daha çok av ve eğlence hayatında geçirdiği bilinir. Bu durum Hem Ordu'da hem Ulema sınıfı ve halkın gözünde hoşnutsuzluk doğurmuştur. 1687 tahttan indirilmiş 6 yıl sonra ölmüştür.
Padişah IV. Mehmet Kimdir Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:45 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.