Top Ad unit 728 × 90

Spartalılar ve Sparta Ordusu

savaş

Spartalılar,  çoğumuzun 300 Spartalı filminden tanıdığımız,  Antik Yunanistan'da yaşamış olan Savaşçı bir topluluktur.
Spartalılar, deyince akla Savaşçılar ve savaş gelmektedir, çünkü Sparta Devleti kuruluşundan itibaren savaşmayı ilke edinmişlerdir. Çocukluklarından itibaren Asker olmak için yetiştirilmişlerdir.
Sparta askeri olmak için özel bir komisyon kurulur ve bu komisyon Yeni doğmuş bebekler üzerinde gözle görülen fiziksel bir kusur olup olmadığına bakar, kusuru bulunmayan bebekler ayrılır, ilerleyen yaşlarda eğitimlere tabi tutmaya başlarlardı, diğer yandan yeni doğan bebekler içerisinde fiziksel bir kusurun görülmesi durumunda, bebekleri ölüme terk edecek kadar acımasız bir topluluktur.

Spartalılar, özellikle Perslerle yaptıkları Thermoplyae Savaşı ile tarihe geçmişlerdir. Sparta ordusunun devasa Pers ordusunu, üç gün boyunca bir geçti tutmasıyla efsaneleşen Sparta askerleri savaşın sonunda yenilmiş olsalar da tarihe geçmişlerdir.
Spartalılar, Tarım ve Hayvancılık gibi işlerle uğraşmazlardı, bu işleri kölelere ve işçilere yaptırırlardı. Sparta askerleri 30 yaşına gelince, evlenme çağına geldiklerini hisseder ve 21 yaşlardaki Sparta kadınlarıyla evlenirlerdi, kadınların amacı sadece Sparta ülkesine asker doyurmaktı.
Küçük yaşlardan itibaren asker olarak yetiştirilen halk, yaşamları boyunca savaşmışlar ve Savaşçı bir kavim olarak kalmışlardır. Nazizmin temellerinin Spartalılara dayandığına dair tarihçilerin iddiaları mevcuttur. Irk ayrımcılığı sadece kendi düşüncelerinin benimsenmesi, o dönemki demokrasinin temelleri olarak görünen Atina öğretilerine karşı, Kuzey Yunanistan'da yaşamış Sparta gibi aşırı ırkçı ve sadece Savaş düşünen bir topluluğa tezat oluşturmuştur.
Spartalılar ve Sparta Ordusu Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:31 Rating: 5
loading...

1 yorum:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.