Top Ad unit 728 × 90

Sultanların En Muhteşemi Kanuni Sultan Süleyman

a

Kanuni Sultan Süleyman, Yavuz Sultan Selim'in oğlu olup kudretli padişah Yavuz Sultan Selim ölünce, Avrupalılar rahat bir nefes almış, herhalde yerine gelecek sultan bizim için Selim'den kötü olamaz şeklinde teselliler de bulunmuş, ancak yanıldıkları Kanuni Sultan Süleyman han ile ortaya çıkmıştır.

Sultan Süleyman ya da batılıların ona taktığı lakap ve Muhteşem Süleyman, imparatorluğun sınırlarını her istikamette genişletti.O zamanlar ordusu yeniçeriler o gün için dünyanın en disiplinli askerleriydi. Donanması Turgutreis gibi cesur kumandanların komutasında önüne çıkan her şeyi yutuyordu.Sultan Süleyman'ın idare ettiği Osmanlı gücü batı Karpatlar dan Basra körfezine, Hazar denizinden Cebelitarık'a kadar yayıldı.Sultan Süleyman'ın savaşları ndan en görkemlisi 1526 daki Mohaç meydan muharebesidir.Bu savaşta Sultan Süleyman, Macar ordusunu bir biçer döver gibi yutmuş, savaşın süresi 2 saat sürmüştü.
Bu yükselişin ardından kutsal Roma imparatoru Şarlken, Fransa kralı Fransuva ve İngiliz kralı VIII. Henry gibi çağdaşları arasında en ön sıraya yerleşmiştir.Hatta Fransa kralı, Şarlken ile olan mücadelesinde Sultan Süleyman'dan yardım istemiş ,bu ittifakın sonucu olarak Barbaros Hayrettin paşa, Hristiyanların ünlü amirali Andrea Doria ile karşı karşıya gelmiştir.Sonuçta Preveze deniz zaferi ile Akdeniz'in hakimiyeti Osmanlılara geçmişti.Hatta Kanuni Fransızlara ultımatom şeklinde bir mektup yollamış, dans etkinliğini bitiremezseniz sizi de fethederiz diyerek güçlü yüzünü göstermiştir.Bu mektup Osmanlı'nın o dönemde ne kadar güçlü olduğunu bize göstermektedir.
Kanuni döneminde İstanbul adeta dünya başkenti olmuş ve pırıl pırıl parlamaktaydı.Kanuni, başkentini inanılmaz ölçüde  güzel inşa etmiş ve göz kamaştıran yapılır yaptırmıştır Mimar Sinan yardımıyla.

Kanuni'nin bu kadar geniş büyük bir zor bir imparatorluğu bir arada tutmasının marifeti, inancı dili ve alışkanlıkları kültür farklılıklarını göz ardı etmesi ve insanların kendi topraklarda serbest bırakmasında gizliydi.Avrupalıların yaptığı gibi toprakları sömürmüyor, aksine insanların barış içinde ferah bir hayat sürmesini arzuluyordu.Osmanlı topraklarında Kanuni ile birlikte inanılmaz bir adalet ve eşitlik vardı.İmparatorluğun tüm topraklarında dikkat edilen hususlar, ticarette dürüstlük ve adil vergilendirme ile Sultan Süleyman kanunlarını kendi koydurmuş ve kanun koyuculuktaki bu başarısı hala bile göz kamaştırmaktadır.

Nikahlı eşi Hürrem Sultan'a olan aşkı dillere destan olup ona yazdığı şiirler günümüze dek ulaşmıştır.Ancak Hürrem Sultan'ın devlet işlerinde söz sahibi olması ile başlayan olumsuz gelenek, sonraki yıllarda devletini zaafa düşürdüğü tarihçiler tarafından mutabık kalınmıştır. Hatta bu aşkla ilgili bir dizi bile yapılmış kişisel kanaatime göre izlememiş bulunmaktayım.Tarihe leke düşürdüğünü düşünmekteyim.Ama bir yandan bu dizi sayesinde insanlar Kanuni yi tanıdı.Kanuni den ziyade oğulları, taht kavgaları ve entrikalar göz önüne çıktı ve bence abartılı şekilde yanlıştı.
Kanuni döneminde Osmanlı imparatorluğu adeta zirve yapmış, ışıltısı ile Avrupa'nın gözünü kamaştırmıştır.Kanuniyi ziyarete gelen elçiler ve krallar bile onun ihtişamına hayran kalmış, bunları dizelere satırlara dökmüşlerdir. Kanuni'nin bir başka becerisi kaos ortamında bulunan Avrupa'ya iyi şekilde manipüle etmiş, Avrupa'nın başat ülkelerini birbirine karşı kullanarak, Osmanlının etkinlik alanını diplomasisini ve kılıcın gücünü de kullanarak genişletmiştir.İmparatorluk Kanuni'nin kurduğu sağlam temeller üzerinde takip eden asırlar boyunca genişlemeye devam etmiş ve 4. Mehmet döneminde en geniş sınırlara ulaşmıştır.
Kanuni sultan Süleyman yaşadığı yüzyılı Türk asrı dedirtmiştir.Onun idaresinde göze çarpan isimler, Veziriazam Sokullu Mehmet paşa, mimar Sinan gibi Barbaros Hayrettin gibi siyaset adamları ve komutanlar onun döneminde yaşamıştır.

Sultan Süleyman işine her zaman ciddiyetle yaptı.1566 da Zigetvar kuşatması sırasında öldü .Öldüğünde kendisinden sonra gelenlere eşsiz bir imparatorluk bıraktı.
Kanuni Sultan Süleyman 1495 te Trabzon'da doğmuş, 25 yaşında iken tahta çıkmış, birinci sınıf bir kuyumcu olup usta bir şairdir.Ömrünün büyük bir kısmını kutsal Roma imparatorluğu ve İran'la savaşarak geçirmiş, 30 sene içinde katıldığı 25 seferi bizzat kendisi yönetmiştir.46 yılla en uzun süre iktidarda kalan Osmanlı padişahıdır.
Sultanların En Muhteşemi Kanuni Sultan Süleyman Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:31 Rating: 5

1 yorum:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.