jones

1978 yılında Güney Amerika'nın, Guyana ülkesinde bulunan Jonestown kasabasında, 911 kişinin aynı anda toplu olarak intihar ettiği haberi bütün dünyada büyük ses getirmiştir.

1931 yılında Indiana'da doğan Jim Jones, eğitimini tamamladıktan sonra, kendisine bir kilise kurarak Halkın Tapınağı  adı altında bir tarikat kurar. Vaizleri sırasında, siyah ve beyazların eşit olduğu ve aynı haklara sahip olduğu görüşüyle bir çok siyahi, tarikate üye olur.

Jim Jones, yüksek inandırıcı bir hitap gücü sayesinde, kapalı kapılar ardında tarikat üyelerine verdiği vaizler sırasında, insanları etkisi altına alma kabiliyetiyle, müritleri onun insanüstü bir ilah olduğuna inanılmaya başlamıştır.

Kaliforniya'da faaliyet gösteren kilisede, Jim Jones yapılan bağışlar ve artan mürit sayısıyla oldukça büyük paralar kazanarak küçük bir servetin sahibi olur. İnsanları etkileyerek sahte Cennet sunan Jones, oldukça popüler bir insan haline gelmiş ve medya tarafından çok sıkı takibe alınmıştır.

1977 yılında müritleriyle birlikte Guyana'ya giderek gözden uzak bir hayat kurarak, medyanın ve halkın ilgisinden uzak kalma fikrini hayata geçirir.  Ormanın içinde Jonestown adını verdiği Müridlerinden oluşan kendi kasabasını kurarak vaazlarına devam eder. Müritleriyle sürekli toplu intihar provaları düzenleyerek, toplu ölümün kutsal sayılacağına dair onlara telkinlerde bulunur.

Bu arada özellikle cumhuriyetçi kesimden tepki alan Jones'un tarikat üyelerine karşı, insan hakları ihlalinin yapılıp yapılmadığının tespiti için senatör ve basın ekibi gönderilir. Ekibin bölgeye gelmesiyle işler sarpa sarmış ve birkaç kişinin "buradan ayrılmak istiyoruz" demesinin ardından, heyetle birlikte ayrılmak isteyenler uçağa binmek üzereyken, silahlı kişilerce ateş açılması üzerine, beş kişi hayatını kaybetmiştir. Bunun üzerine çok sayıda medya ve güvenlik gücü bölgeye gittiğinde büyük bir şokla karşılaşırlar. Jim Jones ve Müridlerinden oluşan yaklaşık 911 kişi, siyanür içerek toplu halde intihar etmiştir.

Olayın ardından yapılan araştırmalarda, Jim Jones'un toplu intihar sırasında kendini silahla vurarak intihar ettiği tespit edilmiştir. İncelemeler sırasında ortaya çıkan belgelere göre Jim Jones'un toplu intihardan önce megafonlarla büyük bir seans düzenlediği, müridlerine sahte Cennet vaat ederek onları intihara sürüklediğine dair ses kaydı bulunmuştur.

Tarihe büyük bir katliam olarak geçen bu olay hakkında çok sayıda teori mevcuttur. Buna göre;
Jim Jones'un babası Ku Klux Klan üyesidir. Ayrıca Jim Jones'un CIA tarafından yetiştirildiği vesileyle çok sıkı bağları olduğu iddia edilmiştir.
CIA tarafından zengin edildiği ve özellikle CIA'ın meşhur MK Ultra projesi için Jim Jones'un müritlerinin kullanıldığı söylenmektedir. Jonestown kasabasında, MK Ultra projesi uygulanmış ve bu kapsamda yaklaşık 200 bin kişilik şehir, Uyuşturucu bağımlısı yapılıp üzerilerinde zihin kontrol deneyleri uygulandığı söylenmiştir.

Yine İddia odur ki Mk Ultra projesi aşamalarından biri olan intihara zorlanma ve toplu intihar etme deneyi, Jonestown kasabasında gerçekleştirilmiş ve bu olay sonunda 911 kişi ölmüştür. Hatta rahip Jim Jones' un ölmediği söylenmektedir.

Oğlu tarafından yapılan açıklamaya göre babasının, LSD, amfetamin gibi pek çok uyuşturucu madde kullandığı ve ağır bir uyuşturucu müptelası olduğu söylenmektedir. Ayrıca gizli seks eğlenceleri yaptığı, erkekler dahil pek çok kişiyle ilişkiye girdiği, müridlerinin onu insan üstü bir varlık gibi gördüklerini ifade edilmiştir.

Her ne kadar iddialar bitmese de sahte cennet vaadi yüzünden yüzlerce kişinin hayatını sonlandırması olayı, tarihin karanlık sayfalarından birine geçmiştir.