Yaklaşık olarak, 120 yıl kadar önce Londra'nın kenar mahallelerinden olan Whitechapel çevresinde inanılmaz korkunç seri cinayetler işlendi.
Karındeşen Jack ismiyle işlendiği iddia edilen bu cinayetlerin hepsi hala Araştırma konusu olmaya devam etmektedir.

Karındeşen Jack’in işlediği cinayetlerin tamamı hayat kadınlarından olmuştur. Cinayetlerin genelde sabah vakti işlenmiştir. Uyguladığı yöntem ise önce kurbanların boğazı kesiliyor, ardından karın ve cinsel organlarının deşilmiş ve bazı organlarının ise dışarı çıkmış şekilde olduğu görülüyordu.

İngiliz polisi, halk arasında efsane haline gelen bu cinayetleri bulup aydınlatmak için oldukça yoğun çaba sarf etmiş, ancak 1888-1898 yılları arasında işlenen cinayetlerin asıl katiline hiçbir zaman ulaşılamamıştır. Polisin elinde bulunan tek kanıt ise kurbanın yanında bulunan bir şal olmuş, görgü tanıklarından alınan bilgilerde ise uzun paltolu kasketli bir Katilin varlığından söz edilmiştir. Özellikle Mary isimli bir kadının öldürülmesinin ardından halkın içine büyük bir korku çökmüştür.
Karındeşen Jack, olarak bilinen katilin, kaç cinayet işlediği tam olarak bilinmemekle beraber, yaklaşık 20 cinayet kendisi ile ilişkilendirilmiştir. Kurbanlar arasında bulunan 5 cinayetin, aynı kişi tarafından işlendiği Kesin olmamakla birlikte kanıtlanmış, diğer işlenen cinayetler Karındeşen Jack'e mal edilmiştir.

Cesetler üzerinde yapılan incelemelerde, çok iyi bıçak kullanıldığının tespit edilmesi üzerine katilin Kasap veya Cerrah olabileceğinden şüphe denilmiştir.
Karındeşen Jack, ismi kullanılarak, gazetelere ve polislere çok sayıda mektup gelmiş, ancak mektup yazan kişiler arasında, cinayetlerin işlenişini ayrıntılı olarak söz eden bir kişinin mektupları incelendiğinde, kendisi hakkında çıkan Haberlere çok güldüğünü, yakalanmadığını yakalanamayacağını, oyunlarının devam edeceğini yönünde  mektuplarla polisleri tehdit niteliğinde uyarmıştır.
Kendisinden oldukça bahseden kişinin mektuplarından yola çıkan polisler, Karındeşen Jack olarak bilinen katilin eğitim Seviyesi düşük biri olduğuna kanaat getirmişler. Mektuplarını Karındeşen Jack ismi ile bitirdiğinden kendisine bu ad verilmiştir.

Karındeşen Jack, adıyla pek çok Avrupa ve dünya krallarına, padişahlarına ölüm tehditleri yapılmıştır. Hatta bu ölüm tehditlerinden biri de Osmanlı İmparatoru Sultan II. Abdülhamid'e yapılmış, Karındeşen Jack imzalı ölüm tehditli mektup, Londra Büyükelçisi olan Abdülhak Hamit Tarhan'a iletmiştir.

Günümüzde hala Karındeşen Jack’in kim olduğu ile ilgili araştırmalar sürmektedir. 2014 yılında İngiliz DNA uzmanı Jari Louhelainen, yaptığı analizle Karındeşen Jack'in Polonya'ya uyruklu Aaron Kominski olduğunu dünyaya duyurmuş, şüpheye yer kalmadığını kendi incelemesi sonucu söylemiştir. Kurbanlardan Catherine Eddowes’in şalından yapılan incelemede Karındeşen Jack’in kimliğinin tespit edildiği ilan edildi. Komanski zaten o dönem Karındeşen Jack olduğu iddia edilen 6 şüpheliden biriydi. Ancak buna rağmen Independent hala katilin kimliğinin belirsiz olduğunu öne sürmektedir.

Karındeşen Jack' in aralarında İngiltere prenslerinden biri olduğu öne sürülmüştür. Hatta İngiliz sanatçılarından biri olduğu yada bir profesör mesleğine sahip olduğu şeklinde pek çok Komplo Teorisi üretilmiş, popüler kültürün önemli konusu olmuştur.
Karındeşen Jack, İngilizler tarafından ise Jack the Ripper adıyla söylenir. Karındeşen Jack Efsanesi hakkında pek çok film çekilip kitaplar yazılmış, hatta kendisinden sonra işlenen cinayetlerin bir çoğu ondan esinlenerek işlenmiştir denilebilir.