ARABA

Arabanın icadı tarihe aslında kimse tarafından geçmemiştir. Tekerleğin icadından itibaren gerçekleşen süreçte at arabaları, top arabaları, hayvanlar tarafından çekilen arabalar şeklinde ilerlemiş, buharlı lokomotiflerin icadından sonra iş biraz da teknolojik hale gelmiştir. Buhar kazanlarının çalışma prensibinden yola çıkan birkaç mucit ilk araba denemelerini gerçekleştirmiştir. Bu anlamda onsekizinci yüzyılda bir Fransız mucit buharlı arabayı taslak haline getirmiş ve bunun ardından yine onsekizinci yüzyılda Oliver isimli bir Amerikalı mucit aynı buharlı motordan yola çıkarak insan gücü gerektirmeden Gidebilen üç tekerli aracın patentini almıştır( bu araç saatte 4 km hız yapıyordu). Daha Sonraları ise elektrikli ve buharlı çalışan araçlar piyasaya çıkmış, ancak modern otomobillere geçiş 18 89 lı yıllarda Amerikalı iki kardeşin içten patlamalı motoru icat etmesiyle değişmiştir.

İçten patlamalı motorun ardından ilk benzinli otomobil Amerika'da ve Almanya'da yapılmış ardından bunları Atsız arabalar denmiştir.
Bu süreçte 1863 te Michigan'da dünya otomobil Enstitüsü'nün endüstrisini baştan sona değiştiren Henry Ford doğmuştur. Henry Ford küçük yaşlardan itibaren mekanik üzerine eğilim göstermiş, sürekli atölyede vakit geçirmektedir. 15 yaşında ilk buharlı makinesini yapmış, ardından Detroit'te çıraklığa başlamıştır. Daha sonra 1800 lerin sonuna geldiğinde Edison isimli ışıklandırma şirketine mühendis olarak girmiş, ardından başmühendis olmuştur. Ardından araba motorları üzerine çalışmalar yapmış, ilk araç motorunun evinin mutfağında çalıştırmıştır. 1903 yılında ise kendine ait fabrikayı kurmuş ve araç üretimi konusunda seri çalışmaya geçmiştir.
Daha sonra Ford markasıyla pek çok araba üreten şirket ve benimsediği politika, Avrupalılar tarafından yoğun ilgi görmüş, başta Belçika ve Almanya olmak üzere pek çok ülkede Ford fabrikaları açılmıştır.
Günümüzde Lamborghini'ler Ferrari'ler olduğu  bu zaman da arabanın hikayesi bu şekildedir. Belli bir kişinin bireysel çabasıyla ortaya çıkmayan, konnektif ve zamanla gerçekleşen bir icat olmuş, hayatımızdaki önemli yerini almıştır.
"Atlar Her Zaman Kullanılacaktır, otomobil ancak geçici bir heves olabilir." Henry Ford kredi başvuru yapması üzerine banka müdürünün kendisine sözleri (1903)...