rus

Bilim, pekçok ilerlemenin yanı sıra oldukça vahşet içeren ve insanlar bunu nasıl yapabilmiş denebilen oldukça psikopat deneylerin yapıldığı bir alan olmuştur. Bu korkunç deneylerden en ünlüsü çift başlı köpek deneyidir.

Doktor Demikhov isimli Rus Cerrah, batıdaki çalışmalardan etkilenerek ve Rusların sürekli batıyı geçme çabasının ürünü olarak 1930'lar dan itibaren bugün dahi denenmeyen organ nakilleriyle adını duyurmuştur.

Aslına bakılırsa organ nakli konusunda önemli adımları atan bir cerrah olarak bilim dünyasına geçen Demikhov, asıl adını vahşi Bir deneyle, çift başlı köpek deneyi ile tarihe geçirmiştir.


Doktor Demikhov, bu deneyinin ardından Frankenstein lakabı almıştır. Önce denemek için biri iri biri yavru iki köpek belirlemiş ve bu köpeklerden birine yapay kan kompalayıcısı takmıştır. Bu sayede Deneyin baştan çalışıp çalışmayacağını ölçmüştür. Başarılı olan nakilin ardından yavru köpeği iri köpeğe nakletmiş ve akciğerlerini birleştirmiştir. Akciğerin bir kısmı çıkararak iri köpeğin göğsüne ikinci bir kalp yerleştirmiştir. Ardından orjinal Kalbe yardımcı olması için yapay kalp devreye sokulmuş, çift başlı köpekler gözlenmeye başlanmıştır. Bir vücutta iki adet köpek başı olması şeklinde kurgulanan deney ilk aşamalarda düzgün gitmiştir.

Köpekler yemek yiyordu hatta birbirlerini ısırabiloyorlardı. Ancak Demikhov'un unuttuğu, daha doğrusu o dönemde bilinmeyen organ ve doku nakillerinin bağışıklık sistemlerini zayıflatması olmuştur.

Deneyin sonunda bir hafta kadar sonra köpekler ölmüş ve bunun ardından Demikhov çalışmalarına ara vermemiştir. Tekrar onlarca çift başlı köpek deneyi yapmıştır. Bu deneyler sonucunda en fazla yaşayan Köpekler 1 ay kadar yaşamıştır.

İlk etapta korkunç görünen iki kafalı köpek deneyi pek çok bilim adamına ilham kaynağı olmuş, bu deneyin ardından bir Amerikalı bilim adamı maymunun kafasını başka bir maymunun bedenine nakletmiştir. Bu deneyler Aslında felçli hastalar, ileri derecede organ nakilleri, savaşlarda yaralanan askerlerin başka bedenlere yerleştirilmesi şeklinde uçuk ütopik çalışmalar için yapılmış ancak başarısızlıkla sonuçlanmıştır.