Top Ad unit 728 × 90

Devrimle Devrilen Diktatör Fulgencio Batista

batista

Fulgencio Batista (1901-1973) Küba'nın 1940'tan 1944 ve 1952 den 1959e kadar devlet başkanlığını yapmış asker kökenli diktatördür.
Batista Küba'da yoksul bir ailede doğmuş, ardından Ordu'ya girmiş çavuşluktan başlayarak çevresini genişletmiştir. 1930 lu yıllarda askeriye çevresinde çok popüler bir insan olmuş, 1933 te ülkeyi gayrı resmi yönetmiş, 1940 da ise resmen Başkan seçilmiştir.
Başkan seçilmesinin ardından kendine yakın isimleri yönetime yerleştirmiş ve iktidarını sağlamlaştırmıştır. Eğitim ve Sağlık alanında reformlar yapmış ülkenin ayağa kalkması için ilk etapta çaba sarf etmiştir her diktatör gibi.

Tabi bu süreçte cebini doldurmayı ihmal etmemiş, yüklü miktarda Servet yapmıştır. 1944 te yönetimi bırakmış ve yurtdışı gezilerine çıkmıştır. Bir müddet Florida'da yaşamış ve servetini buraya aktarmıştır.
Onun Küba'da bulunmadığı süreçte Küba'da hayat ve ekonomik yozlaşmaya başlamış, özellikte mafyanın, Fuhuşun ve kumarın hat safhaya çıktığı yozlaşmış bir ada ülkesine dönüşen Küba'da işler hiç iyi gitmemektedir.
Bunun üzerine Amerika'nın desteklediği bir darbeyle tekrar göreve gelen Batista, 1952 den sonra Kübra'yı Sözde düzeltmek için baskılarını daha da arttırmış, üniversiteler sendikalar ve halk üzerinde oldukça büyük eziyetlere girişmiştir. Bu süreçte Küba'da fuhuşun ,kumarın, kaçakçılığın önüne açmış adeta göz yummuştur. Amerikan mafyalarının arka bahçesi haline gelen Küba'da hayat yozlaşmış ve halk içten içe isyan etmekteydi.
Suç Adası haline gelen Küba halkı sonunda Fidel Castro ve Che Guevara önderdiğinde Batista rejimine baş kaldırmış, gerçekleşen devrim ile Batista bir yılbaşı balosunun ardından sabahında Ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır.
İlk olarak Portekiz adalarına kaçan Batista ardından İspanya'ya geçmiş, burada bir sigorta şirketinde Genel Müdürlük yapmış ve 1973 te Sürgünde kalp krizinden ölmüştür.
Batista rejimi yıkılmasının ardından Amerika'nın desteklediği Domuzlar Körfezi operasyonu yapılmış, Castro'yu devirmek İçin, Ancak bu plan başarıya ulaşmıştır. Batista'nın diktatörlüğü dönemini anlatan en ünlü yapıtlardan biri Baba 2 filminde geçen Küba sahneleridir.
Devrimle Devrilen Diktatör Fulgencio Batista Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 18:28 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.