batista

Fulgencio Batista (1901-1973) Küba'nın 1940'tan 1944 ve 1952’den 1959’e kadar devlet başkanlığını yapmış asker kökenli diktatördür.

Küba 20. Yüzyılın başında yaşanan Amerika İspanya savaşı sonucunda ABD etkisi altına girmiştir. Bu savaş Amerikan Emperyalizminin ilk ayağı olacaktır. Abd bu dönemden sonra burnunun dibinde ki bu adayı sürekli gözetiminde ve etkisinde tutmuştur. Kendi onayladığı ve desteklediği yöneticiler bırakırken, Küba’yı karanlık işleri için kullanıp adeta sömürdüğünden dolayı sürekli istikrarsız ve kendi iç dinamiklerini tamamlayamayan fakir bir halkın olmasına sebep olmuştur.

Batista da (tam adı Fulgencio Batista Zaldivar) Küba'da yoksul bir ailede doğmuş, ardından Ordu'ya girmiş çavuşluktan başlayarak çevresini genişletmiştir. 1930’lu yıllarda askeriye çevresinde çok popüler bir insan olmuş, 1933’te ülkeyi gayrı resmi yönetmiş, 1940’da ise Laredo’nun yerine resmen Başkan seçilmiştir.
Başkan seçilmesinin ardından kendine yakın isimleri yönetime yerleştirmiş ve iktidarını sağlamlaştırmıştır. Eğitim ve Sağlık alanında reformlar yapmış ülkenin ayağa kalkması için ilk etapta çaba sarf etmiştir her diktatör gibi.

Tabi bu süreçte cebini doldurmayı ihmal etmemiş, yüklü miktarda Servet yapmıştır. 1944’te yönetimi Ramon Grau’ya bırakmış ve yurtdışı gezilerine çıkmıştır. Bir müddet Florida'da yaşamış ve servetini buraya aktarmıştır.
Onun Küba'da bulunmadığı süreçte Küba'da hayat ve ekonomik yozlaşmaya başlamış, özellikte mafya, Fuhuş ve kumarın hat safhaya çıktığı yozlaşmış bir ada ülkesine dönüşen Küba'da işler hiç iyi gitmemektedir. Ancak arka planında iktidarı bıraktığı Miami’de yaşayan bir akademisyen olan Roman Grau’nun işçi haklarına önem vermesi ve Küba’daki Amerikan şirketlerinin bu durumu istememesi eski rejimi arzulaması olarak nitelendirilir.

Bunun üzerine Amerika'nın desteklediği bir darbeyle tekrar göreve gelen Batista, 1952’den sonra Küba'yı Sözde düzeltmek için baskılarını daha da arttırmış, üniversiteler, sendikalar ve halk üzerinde oldukça büyük eziyetlere girişmiştir. Bu süreçte Küba'da fuhuş, kumar ve kaçakçılığın önünü açmış, adeta göz yummuştur. Amerikan mafyalarının arka bahçesi haline gelen Küba'da hayat yozlaşmış ve halk içten içe isyan etmekteydi. Küba ABD’nin ekonomik sömürgesi olmuştu.

Suç Adası haline gelen Küba halkı sonunda Fidel Castro ve Che Guevara önderliğinde 1958 sonbaharında Batista rejimine başkaldırmış, gerçekleşen devrim ile Batista bir yılbaşı balosunun ardından sabahında ülkeyi terk etmek zorunda kalmıştır. (1 Ocak 1959)
İlk olarak Dominik sonra da Portekiz adalarına kaçan Batista, ardından İspanya'ya geçmiş, burada bir sigorta şirketinde Genel Müdürlük yapmış ve 1973’te Sürgünde kalp krizinden ölmüştür.
Batista rejimi yıkılmasının ardından Adayı tekrar eski rejime döndürmek ve Castro'yu devirmek isteyen Amerika'nın desteklediği Domuzlar Körfezi operasyonu yapılmış, ancak bu plan başarıya ulaşmıştır. Batista'nın diktatörlüğü dönemini anlatan en ünlü yapıtlardan biri Baba 2 filminde geçen Küba sahneleridir.