Top Ad unit 728 × 90

Haiti'nin Doktor Diktatörü Duvalier

haiti

François Duvalier (1907-1971) 14 yıl boyunca Haiti'nin devlet başkanlığını yapmış diktatördür.
Duvalier'in lakabı Papa Doc'tur (baba doktor) Bunun nedeni Tıp Fakültesinden mezun olması ve gerçekten Doktor olmasından kaynaklanmaktadır. Duvalier ilk mezun olduğunda Haiti'de Amerika'ya bağlı sağlık kuruluşlarında çalışmış ve bulaşıcı hastalıkların engellenmesi üzerine çalışmalar yapmıştır. Bu sayede giderek sivrilen Duvalier,
hükümet içinde çeşitli alanlarda kendine destekçi bulmuş ve siyasi çalkantılar içindeki Haiti'de üst üste seçimler yapılmaya başlanmıştır. Her seçimde kendine yakın isimleri hükümete sokan Duvalier en sonunda Eylül 1957 de devlet başkanı seçilmiştir.
Seçilmesinin ardından ülkede kendine muhalif olabileceği düşüncesiyle pek çok kişi ortadan kaldırmış ve iktidarını sağlamlaştırmaya girişerek  asker sayısına azaltmıştır. Duvalier, kendine yakın isimleri  çevresine yerleştirmiştir . halkı dinsel inançları kullanarak yani voodoo inancını kullanarak kendini yarı Tanrı bir Başkan modeliyle  göstermeye başlamış  Ve bu arada boş durmamış cebini de doldurmaya başlamıştır. Ordu teşkilatının yerine gizli bir polis kuvveti kurmuştur.

Duvalier 1959 da aniden kalp krizi geçirmiş ve bir süre yerini yakın arkadaşı Borbot'a bırakmıştır.
Yerin bıraktıktan sonra sağlığına kavuşmuş ve tekrar başa gelmiştir. Başa geldiğinde ilk kişi Barbut'u hapse atmak olmuştur kendine ihanet ettiği gerekçesiyle.
1961 de tekrar ülke yasama seçimine gitmiş, bu seçimde hile karıştığı düşüncesiyle Amerika tarafından ülkeye yapılan yardımlar kesilmiştir. Aynı yıl ceza evinden çıkan Barbot büyük bir ayaklanmaya kalkışmış ve yakalanıp öldürülmüştür.

Duvalier yerel seçimlerin ardından 1963 de kendisini yarı Tanrı gösteren ve aynı Kore'deki gibi ulus ve tanrı-Başkan şeklinde bir terör rejimi kurmuş ve şiddet içeren insan hakları ihlallerinin hat safhaya vardı bir korku imparatorluğuna dönüştürmüştür ülkesini.
Bu kurduğu iktidar sayesinde kendi 1971 de ölümünün ardından oğlu yerine getirilmiş ve aynı ihlallere ve aynı yönetime oğlu devam etmiştir.
Haiti yıllar boyu Amerika'nın gerçek bir sömürgesi olarak görünen ufak bir ada ülkesidir. Amerika sürekli burada istediği gibi operasyonlar yapmış ve istediği gibi yönetmiştir. Duvalier'in bu kadar süre iktidarda kalması komünist karşıtı konuşmaları ve cebini doldurması sebebiyle olduğu düşünülmektedir. Amerika'nın sürekli desteğini alan Duvalier özellikle voodoo büyüsüne inanılmaz derecede bağlı bir kişi olarak kendini tanrılaştırmıştır.
Öyle ki kendine muhalif birinin büyüyle siyah bir köpeğe dönüştüne inanmış ve bütün ülkedeki siyah köpekleri öldürmüştür. Yarattığı gizli polis teşkilatı da yıllarca haiti'de terör estirmiş ve kendisinden sonra başa geçen oğlu da aynı Teröre devam ettirmiştir. Ülke hala yoksulluk ve sefalet içinde olup Son yıllarda deprem felaketi vurmuştur. Bugün hala istikrarsızlık devam etmektedir Haiti'de.
Wikipedia'ya göre Duvalier mezar taşında geçmişte Vespasien, son asırda Türkiye'nin lideri Mustafa Kemal Atatürk'ü örnek olarak yaşadım diye yazmaktadır.
Haiti'nin Doktor Diktatörü Duvalier Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:01 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.