operasyonu

İkinci Dünya Savaşı sırasında pekçok dönüm noktaları yaşansa da Dinamo operasyonu adı verilen operasyon sayesinde, İngilizlerin askeri gücü Fransa'dan kurtulabilmiş, Böylelikle az hasarla kurtulan müttefikler daha sonra güçlenerek Almanların üzerine yürümeyi başarabilmiştir.

Almanlar Heinz Guderian komutasında 25 Mayıs 1940'da Fransa'yı işgal etmiş ve Naziler büyük bir hızla Fransa'nın sahil kentlerine doğru ilerlemekteydi. İngilizler bölgeye Fransa'yı desteklemek için oldukça büyük bir askeri güç göndermişti. Ancak, Yıldırım hızıyla ilerleyen Nazilerin önünde hiçbir şey duramıyordu. İşte bu kritik dönemde İngiliz ordusu, Belçika- Fransa sınırındaki Sahil kenti Dunkerque'ye çekilmiş ve burada adeta kapana kısılmıştı. Çünkü Almanlar hem Fransa'nın içinden hem de Belçika'dan bu bölgeye doğru ilerlemekteydi.

Heinz Guderian, Dunkerque'yi ele geçirmek istiyordu ve burada başka bir ordu ile birleşerek güçlü bir şekilde saldırıya hazırdı. Ancak düşmanın bir türlü durdurmayı başaramadığı Guderian'ı Hitler durdurdu.
Almanlar doludizgin ilerlerken tam bu anda Hitler'in kesin bir emri geldi ve operasyon bir gün bekletildi ve 48 saatlik bir gecikme yaşandı.
Tam bu noktada İngiliz General, tahliye istemiş ve 25 Mayıs'ta Churchill emrinden bir gün önce tahliyeler başlamıştı. İngiltere oldukça ilginç bir tahliye planı uyguluyordu. Balıkçı teknelerinden tutun savaş gemileri ne kadar pek çok gemi, bölgedeki İngiliz ve Fransız askerlerini İngiltere'ye tahliye etmek için harekete geçmişti.
Günlerin değil saatlerin sayıldığı böylesi bir durumda İngilizler ilk etapta bir parça askeri çekmesine rağmen Almanların yoğun bombardımanında yüzde 20 lik bir Gemi filosu yerle bir olmuş, bunun üzerine daha çok Gönüllülerden oluşan ikinci bir Filo yola çıkmıştır.

Naziler bir gün bölgeye girmekte geç kalınca İngilizler toplamda yaklaşık 350 bin kadar İngiliz ve Fransız askerini anakaraya, İngiltere tahliye etmeyi başarmıştır. Bu da o bölgedeki askerin yaklaşık %80'ini oluşturmaktaydı. Kalan Ordu ve mühimmat Almanlar tarafından tahrip edilmiştir.
Tahliyenin ardından Almanlar büyük bir zafer kazandığını düşünsede genel anlamda İngilizlerde büyük bir gücünü kurtarmıştı. Alman tarafında ise savaşın gidişatında Dunkerque tahliyesi (Dunkirk Tahliyesi) olayı ters bir etkiye sebep olmuştur. Çünkü kurtarılan yaklaşık 350 bin asker Almanların İngiltere'ye saldırmasında İngiltere'de korumuş, ardından Normandiya çıkartmasına kadar uzanan süreçte, Almanların üzerine hazır güçlü bir Ordu gitmesiyle Nazilerin yenilmesi sağlanmıştır.

Nazilerin elinde yaklaşık 350 bin İngiliz askerini yok etme imkanı varken niye durdukları, Hitler'in Neden böyle bir durma emri verdiği hala sır olarak kalmaktadır. Ancak tarihçilere ve savaş uzmanlarına göre Hitler'in İngilizlerden korktuğu, elindeki güçlü tankları sığınma pozisyonunda ve hazır durumda bulunan İngiliz kuvvetlerine karşı zayi etmek veya ordusunun hırpalamak istemediği için böyle bir Emir verdiği söylenmektedir.
Tarihe geçen bu Dinamo operasyonu (Dunkerque , Dunkirk) sayesinde savaşın gidişatı tamamen değişmiş, İngilizler neredeyse yok olma seviyesine kadar gelmişken, Almanlar ellerine gelen fırsatı tepmiş ve bu sayede savaşın sonunda Almanların yenilgi aldığı söylenebilir.
Dinamo operasyonu ya da Dunkirk Savaşında Hitler'in verdiği Emirle yaşanan 48 saatlik gecikme ve boşluk, Hitler'in Savaşı kaybettiği 48 saat olarak bilinmektedir.