smilodon

Dünya üzerinde pek çok canlı yaşamış ve soyu tükenmiştir. Bu zaman içerisinde bazı yaşayan hayvanlar var ki iyi ki yaşamıyor dedirtecek cinsten tehlikeli canlılar. İşte nesli tükenmiş hayvanlar arasında oldukça vahşi olmaları, kolayca insanları av olarak öldürebilme gücüne ve fiziksel özelliğine sahip, nesli tükendiği için şanslı olduğumuz hayvanlardan bazıları...

Mağara aslanı Avrupa Aslanı

soyu tükenmiş

Avrupa'da yaklaşık 10 bin yıl önce yaşadığı tahmin edilen Avrasya aslanı olarak da bilinen bu Aslan türü, günümüzde yaşayan aslanlardan yüzde on daha iri olduğu, bulunan Fosillerde görünmektedir. Vahşi bir aslan türüdür. Son üyelerinin Balkanlar'da yaşadığı tahmin edilen Avrupa aslanı, bilinen en tehlikeli türlerden biridir.

Tyrannosaurus Rex

dinozor

T-rex özellikle dinazor filmlerinin en popüler olan en meşhur ve en korkunç dinazorlarından biridir. Hakkında pek çok araştırma yapılan T-Rex'in 150 milyon yıl önce Jura döneminde yaşadığı ve en son 65 milyon yıl önce soyunun tükendiği söylenmektedir. Oldukça büyük bir etobur olan T-Rex'in bir kerede 250 kilo eti ısırdığı, fosillerinde ve dişlerinde yapılan incelemede ortaya konmuştur. Ortalama 5 ton ağırlığında olan T-rexin Günümüzde en çok ilgi çeken dinazor olduğu ortadadır.

Smilodon

kedi atası

Smilodon büyükçe bir kaplan türü olup (yaklaşık 2 buçuk metre) milattan önce soyunun tükendiği bilinmektedir. Onu korkutucu yapan özellikle ağzının önünde iki adet çok keskin sivri dişinin olmasıdır. Smilodon'un son buzul çağında neslinin tükendiği yapılan araştırmalarda ortaya konmuştur.

Megalodon

japonya

Megalodon bugün büyük beyaz köpekbalığının atası olarak bilinen ve oldukça büyük bir köpek balığı türüdür. Okyanus dibinde tek çok fosili bulunan Megalodon'un bugün yaşamadığı ve milattan önce soyunun tükendiği söylenmektedir. 3 metreye yakın ağız açıklığının bulunduğu Megalodon'un boyunun yaklaşık 30 metre, ağırlığının 15 ton civarında olduğu söylenmektedir. Bazı Bilim adamlarına göre soyu 10.000 yıl önce tükenmiş Bazılarına göre ise hala yaşamaktadır. (Çünkü iddiaya göre soyunun tükenmesinin neden olabilecek herhangi bir bulguya rastlanamamıştır okyanus dibi yiyecek açısından çok zengindir tek teori soğukkanlı olan bu hayvanın sıcak denizlerde ve akıntılarda yaşayamaması olarak gösterilmektedir) Okyanus dibinde  hala yaşadığı söylenen Megalodon'un özellikle Japonya depreminde ortaya çıktığı şeklinde ilginç teoriler bile ortaya atılmıştır.

Raptor (velociraptor)

dinazor

Raptorlar Ortalama insan boyunda olan etçil Bir Dinazor türüdür. Oldukça iyi organize olabilen ve aralarında sağlam iletişim ve örgütlenme olduğu bilim adamları tarafından düşünülen raptorlar, sürü şeklinde avlanmaları ile tehlikeli bir tür olduklarını ortaya koymuşlardır. Hatta çoğu bilim adamına göre eğer raptorlar yaşasa idi Bu Zeki hayvanların yaşaması nedeniyle insan ırkının hayatta kalamayacağı düşünülmektedir. Raptorların dinazorlarlarla beraber soyunun tükendiği bilinmektedir.