KATLIAM


5 Şubat 1997 Akşamı Doğu Türkistan'ın Gulca şehrinde, Kızıl Çin tarafından Müslüman halka büyük bir etnik katliam uygulanmış, binlerce Uygur Türk'ü ağır işkenceler, Eziyetler, idamlara uğramıştır.
Bu olayların başlangıcından önceye gidersek, Çin'de yaşanan komünist Mao Devrimi'nin ardından kültür devrimi yaşanmış, eski kitaplar ve eski kültürler yok edilmeye çalışan olarak sadece komünist rejime dayalı bir sistem oluşturulmak istenmiştir. Yıllarca devam eden bu zulümler çerçevesinde halkın kültür ve dini inanışları yasaklanmaya çalışılmış adeta yok edilmiştir.

Doğu Türkistan'da ise 1994 yılına kadar halkın taleplerini yerine getirildiği, halkın söz hakkı olabildiği Uygur Meclisikomünist parti tarafından hiçbir sebep gösterilmeden kapatılmış ve bu yasaklamanın ardından Müslüman halk üzerinde özellikle dinini yaşama açısından kısıtlamalar başlamıştır.
5 Şubat 1997 gününe gelindiğinde ise Ramazan ayının Kadir Gecesi'nde Çin hükümetine bağlı birlikler Gulca'da Kadir Gecesi için toplanan ve dualar eden halka karşı sebepsiz yere genç kadınları zorla gözaltına almış, bu tutuklamanın ardından masum kişilerin serbest bırakılmasını isteyen yaklaşık 20 bin kişilik Müslüman Gulca halkı ayaklanmış ve ardından Çin hükümeti bölgeye çok sayıda askeri birlik yollayarak bu ayaklanmayı oldukça kanlı bir şekilde bastırmıştır.
Barışçıl bir şekilde başlayan gösteriler, Çin ordusunun ve güvenlik güçlerinin halkın üzerine Ateş açmasıyla katliama sebep olmuş ve ilerleyen günlerde resmi olmayan rakamlara göre en az 100 Uygur Türk'ü öldürülmüş, binlercesi gözaltına alınmış ve yaralanmıştır.

Olayın ardından 200 den fazla Uygur Türk'ü göstermelik mahkemelerde idama mahkum edilmiş, gözaltına alınan Uygurluların akıbeti ise belli değildir.
Gulca katliamının ardından Çin, bölgeye 40 binin üzerinde güvenlik gücü sevk ederek olayı karartmaya başlamış ve dünya kamuoyundan gizlemektedir. Bugün hala katliamın araştırılması ve konuşulması Çin'de yasak olmakla birlikte Uygur Türklerine uygulanan psikolojik işkence devam etmektedir. Bugün her üç Uygur Türkü'nden birinin tutuklu bulunduğu Çin'de, Müslüman azınlığa karşı devam eden politik ve kültürel baskılar dünya kamuoyu tarafından görmezden gelinmektedir.
Gulca katliamı sırasında 300’den fazla gencin eksi 30 derecede soğukta bekletilerek üzerlerine su sıkıldığı ve gençlerin soğuk etkisiyle donarak hayatlarını kaybettiği bilinmektedir.