savaşı

Kore Savaşı 25 Haziran 1950 yılında Kore Yarımadası'nda Kuzey Kore'nin Güney Kore'yi işgal etmesi ile başlayan ve daha sonra küçük bir dünya güçlerinin deneme sahası olan bir savaştır.
İkinci Dünya Savaşının ardından Japonya teslim olmuş ve Kore bölgesinden çekilmiştir. Ardından Kuzey Kore, yani 38. paralel üzerini Rusya işgal etmiş, güneyse Amerikan askerleri tarafından kontrol edilmekteydi. İki Devlette kendi iradesine uygun yönetimler sergileyip kuzeyde Ruslar tarafından komünist bir yönetim, güneyde ise daha demokratik bir yönetim kuruldu. 1948 yılında Ruslar bölgeden çekilmiş ve ardından Amerikalılarda Kore'yi terk etmişti.

Bunun üzerine bölgedeki Kuzey'in saldırgan tutumu başgösterdi ve Güney Kore ile aralarında sürekli sınır çatışmaları yaşanmaya başlandı. Ardından yapılan seçime Kuzey Kore katılmayınca ve güneyde demokratik bir yönetim kurulunca Kuzey Kore saldırıya geçti ve Güney Kore'ye karşı savaş başlattı. Amacı tüm Kore'yi tek bir çatı altında birleştirip komünisttir idare ile devlet kurmak idi.
Bu ufak yarımada'da başlayan kardeş kavgasına bütün dünya dahil oldu. Sebebi ideolojik çatışma olmuştu. Çünkü Rusya ve Çin Kuzey Kore'ye desteklemekte ve komünist Propaganda yapmaktaydı. Dünya jandarmalığına soyunan Amerika ise Tabi ki buna izin veremezdi ve de bu sebepten Güney Kore desteklemeye başladılar. Ardından Birleşmiş Milletler'e bölgeye müdahale etmesi için baskılar kurulmaya başlandı. Ancak Daimi üyelerin hepsi müdahil olmak için geçerli oy vermiyordu Rusya ve Çin. Bunun üzerine tarihe geçecek Emsal bir karar alındı ve Rusya'nın oyu olmadan Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi tarafından müdahale kararı alındı.
Ardından Kore Savaşı başlandı ve dünya orduları Kore'de boy göstermeye başladı. Tabii Kore Savaşı ülkemiz açısından da oldukça önemlidir. Bu bölgeye Birleşmiş Milletler gücü adına Türk askeri yollanmış ve burada şehit düşen Türk askerleri ve gazi olan Mehmetçik mevcuttur. Kore savaşında büyük bir kahramanlık gösteren Türk askeri dünyanın gözüne girmiş ve prestijini arttırmıştır. Bugün bile hala Kore Savaşı'ndaki Türk kahramanlığı dilden dile dolaşmaktadır.
Kore Savaşı 3 yıl kadar sürdü ve 1953 yılında 38. paralel sınır olacak şekilde Bir anlaşmaya varıldı. Bu anlaşma koşulları hala geçerli olup Kore Savaşı boyunca Birleşmiş Milletler ve müttefik askerlerin kaybı 450000 civarında olup, Çin Rusya ve Kuzey Kore yani komünist rejimin kaybının bir buçuk milyonun üzerinde olduğu söylenebilir.
Savaş Bölge de ve dünyaya oldukça büyük ekonomik kayıpların yanısıra huzursuzluk getirmiş, Bugün bile hala süregelen sınır çatışmaları ve hesaplaşmaya neden olmuştur.
Aynı ırktan olan iki ülkenin ve kardeş kavgasının dünya tarafından organize edilmesinin en somut gerçeklerinden biri olan Kore Savaşı Bugün bize Suriye meselesini andırmaktadır.
Ülkemiz açısından Kore Savaşı oldukça önemlidir. Kore Savaşı'nın ardından Türkiye NATO'ya üye olmuştur. Gösterdiği kahramanlıklar, Türk askerinin prestijini arttırmış Bugün bile Kore tarafından sıkça dile getirilmektedi. Hatta Amerikan askerleri Türk askerlerinin nasıl Zinde olduğunu ve hayatta kalmaya başardıkları konusunda raporlar hazırlamış, bu raporlara göre Türk askerinin moralini çok yüksek oldu ve boş zamanlarında güreş tuttukları ifade edilmiştir.