sırp

Slobodan Miloşeviç (1941-2006) Sırbistan diktatörüdür. Dünya onu Sırpların Bosna'da yaptığı katliamlar ile tanımış ve Sırp kasabı olarak tarihe geçmiştir.
Miloşeviç, Yugoslavya'da hukuk okumuş ve ardından Belgrad belediye başkanının danışmanı olarak çalışmaya başlamıştır. 1984 yılında Komünist Partisi liderliğine gelmiş, burada yaptığı Sırp hakları savunuculuğu, dünyanın en asil milleti En üstün ırkının Sırplar olduğu şeklindeki meşhur konuşmayla Sırp milliyetçilerinin ve halkın sevgisini kazanmış, ardından yakın arkadaşını devirerek 1989’da Yugoslavya Devlet Başkanı olmuştur.

Devlet başkanı olduğu yıllarda Yugoslavya bölünme aşamasında bir ülkedir. Bu süreçte Hırvatistan ve Slovenya'da bölünme sinyalleri başlamış, ardından Miloşeviç, Hırvatistan ve Slovenya’da ki Sırpları cesaretlendirerek ve onlara yardımlarda bulunarak bu ülkelerin ayrılmasını engellemeye çalışmıştır. Daha görevi alır almazda Kosova’nın özerk olan statüsünü feshettiğini açıklamış ve bölgeye asker göndermiştir. Slovenya'nın bağımsızlık hayalleri ve 1991’de Hırvatistan'ın bağımsızlık açıklamasının ardından bölgeye Tank ve askeri birlikler yollayarak kısa süreli bir savaşa fırsat vermiş ve Slovenya'nın bağımsızlığını engellemiştir.
1992’de ise Bosna Hersek bağımsızlığını ilan etmiş, Bunun üzerine acımasızlığıyla ün salan Miloşeviç, Bosna'daki Sırpları cesaretlendirip ayaklanma çağrısında bulunarak desteklemiştir. Ardından Avrupa'nın göbeğinde yaşanan soykırım olarak tarihe geçen Bosna soykırımının mimarı olmuştur. Bölgede yaşanan 3 yıllık savaş sonucunda 250 binin üzerinde Bosnalı Müslüman hayatını kaybetmiş, tecavüz, işkence, toplu mezardan, diri diri gömülmesi ve daha birçok insanlık dışı vahşet dünyanın gözünün önünde yaşanmıştır.
Ardından Amerika'nın desteği ile Dayton'da bir anlaşma imzalanmış ve Miloşeviç yenilgiyi kabul etmiştir.

Bu kez Kosova'da Arnavutların bağımsızlık isteği ve ayaklanması üzerine 1997’den sonra 5 Şubat 1998’de Miloşeviç, tekrar bölgeye askeri yığınak ve askeri sevkiyat yapmış, bunun üzerine biraz daha akıllanan Avrupa, Miloseviç'i sert bir dille uyarmıştır. Ancak Sırplar tekrar savaş için harekete geçince NATO birlikleri Sırp birliklerini havadan bombalamıştır. Böylece büyük bir katliam daha yaşanmadan Savaş sona ermiş ve Sırplar bölgeden çekilmiştir.

Kısa süreli çatışmanın ardından Miloseviç'in bu Barbar ve insanlık dışı tutumu, Batı tarafından şiddetle yasaklamaya çalışılmış ve 2000 de yapılan seçimde Miloşeviç muhalifleri desteklenmiştir. Sonucunda yapılan seçimde ilk turda Miloşeviç seçimi kaybetmiştir. Ancak Miloşeviç ve taraftarları seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle seçimin iptal edildiğini açıklamıştır. Hemen sonra muhalefet halkı isyana çağırmış ve yapılan gösteriler ile gelişen ayaklanma, Belgrad'ın muhalifler tarafından işgal edilmesiyle sonlanmıştır. Meclis ve devlet televizyonu ele geçirilmiştir. Ardından Miloseviç'in yakalandığı ve tutuklandığı (1 Nisan 2001) ilan edilmiş ve bu şekilde Miloşeviç hükümeti sona ermiştir.

Mayıs 2001 yılında ise yerine geçen Zoran Cinciç, Miloseviç’in  Uluslararası Savaş Suçları Mahkemesine telim edildiğini açıklamış ve Lahey’de yargılanmasına başlamıştır. Yargılanma safhasında küstah tavırları ile dikkat çeken eli kanlı Diktatör, hiçbir suçlamayı kabul etmediğini ve mahkemeyi tanımadığını açıklamıştır. Yargılanma süresinde Birleşmiş Milletlere bağlı özel Kuzey Buz Denizi kıyısında ki özel bir hapishane olan Sheveningen’de tutulmuştur.

Lahey'de yaptığı savaş suçları sebebiyle yargılanmasına başlasa da 11 Mart 2006'da yargılama sonuçlanmadan kalp krizinden 64 yaşında Hollanda Lahey’de Den Haag cezaevinde ölmüştür.
Miloşeviç hayata başladığında annesi intihar etmiş ve bu sebepten acımasız kırılgan Sert bir mizaca büründüğü tahmin edilmektedir. Vicdan ve ahlak yoksunu olan bu diktatör, özellikle Müslüman halka büyük eziyetler uygulamış, Müslümanlık ve Osmanlı karşıtlığından beslenerek Hitler'in Nazi rejimi gibi bir soykırım planı izlemiştir. Sürekli kan ve şiddetten beslenen bir diktatör olmuştur. Her seçim veya imaj kaybettiğinde savaş silahına sarılmış ve çatışmadan beslenen vahşi bir devlet lideri olarak hayatı boyunca pek çok halka eziyet eden bir yapının mimarı olmuştur. Yugoslavya bölgesinde desteklediği Sırplar, vahşeti onun söylemleriyle birleşmiş ve dünyanın gözü önünde soykırım uygulanmıştır ne yazık ki.

Lahey Adalet divanında suçlamaları her seferinde reddetmiş onlarca belge ve bilgi olmasına rağmen mahkemeyi yok saymış ve kendini sürekli haklı görmüştür. Slobodan Miloseviç 2000 yılında Kosova savaşı sebebiyle görevi başında Lahey adalet divanına savaş suçlusu sanığı olarak ilan edilen ilk devlet lideridir. Hakkında açılan davalarda soykırım ve savaş suçları haricinde suçlamaların içerisinde Kıbrıs Rum Kesime üzerinden yasadışı altın ticareti ve eski bir muhalif Sırp liderin trafik kazası süsü verilerek suikast ile öldürülme emri verdiği ve seçimlerde yolsuzluk yaptığı yönünde suçlamalarda bulunmaktadır.