Top Ad unit 728 × 90

Sırp Kasabı Diktatör Slobodan Miloşeviç

sırp

Slobodan Miloşeviç (1941-2006) Sırbistan diktatördür. Dünya onu Sırpların Bosna'da yaptığı katliamlar ile tanımış ve Sırp kasabı olarak tarihe geçmiştir.
Miloşeviç, Yugoslavya'da hukuk okumuş ve ardından Belgrad belediye başkanının danışmanı olarak çalışmaya başlamıştır. 1984 yılında Komünist Partisi liderliğine gelmiş Burada yaptığı Sırp hakları savunuculuğu, dünyanın en asil milleti En üstün ırkının Sırplar olduğu şeklinde yaptığı meşhur konuşmayla Sırp milliyetçilerinin ve halkın sevgisini kazanmış, ardından yakın arkadaşını devirerek 1989 da Yugoslavya Devlet Başkanı olmuştur.

Devlet başkanı olduğu yıllarda Yugoslavya bölünme aşamasında bir ülkedir. Bu süreçte Hırvatistan ve Slovenya'da bölünme sinyalleri başlamış, ardından Miloşeviç, bölgedeki sırpları cesaretlendirerek ve onlara yardımlarda bulunarak bu ülkelerin ayrılmasına engellemeye çalışmıştır. Slovenya'nın bağımsızlık hayalleri ve 1991 de Hırvatistan'ın bağımsızlık açıklamasının ardından bölgeye Tank ve askeri birlikler yollayarak kısa süreli bir savaşa fırsat vermiş ve Slovenya'nın bağımsızlığını engellemiştir.
1992 de Bosna Hersek bağımsızlığını ilan etmiş, Bunun üzerine acımasızlığıyla Ünsalan Miloşeviç, Bosna'daki Sırpları Cesaretlendirip ayaklanma çağrısında bulunarak desteklemiştir ve ardından Avrupa'nın göbeğinde yaşanan soykırım olarak tarihe geçen Bosna soykırımının mimarı olmuştur. Bölgede yaşanan 3 yıllık savaş sonucunda 250 binin üzerinde Bosnalı Müslüman hayatını kaybetmiş, tecavüz, işkence, toplu mezardan, diri diri gömülmesi ve daha birçok insanlık dışı vahşet dünyanın gözünün önünde yaşanmıştır.
Ardından Amerika'nın desteği ile Dayton'da bir anlaşma imzalanmış ve Miloşeviç yenilgiyi kabul etmiştir.
Bu kez Kosova'da Arnavutların bağımsızlık isteği ve ayaklanması üzerine 1997 den sonra 5 Şubat 98 de Miloşeviç, tekrar bölgeye askeri yığınak ve askeri sevkiyat yapmış, bunun üzerine biraz daha akıllanan Avrupa, Miloseviç'i sert bir dille uyarmıştır. Ancak Sırplar tekrar savaş için harekete geçince NATO birlikleri Sırp birliklerini havadan bombalamış ve bunun üzerine büyük bir katliam daha yaşanmadan Savaş sona ermiş ve Sırplar bölgeden çekilmiştir.
Kısa süreli çatışmanın ardından Miloseviç'in bu Barbar ve insanlık dışı tutumu, Batı tarafından şiddetle yasaklamaya çalışılmış ve 2000 de yapılan seçimde Miloşeviç muhalifleri desteklenmiştir. Bunun sonucunda yapılan seçimde İlk turda Miloşeviç seçimi kaybetmiştir. Ancak Miloşeviç ve taraftarları seçime hile karıştırıldığı gerekçesiyle seçimin iptal edildiğini açıklamış bunun üzerine muhalefet halkı isyana çağırmış ve yapılan gösteriler ile gelişen ayaklanma, Belgrad'ın muhalifler tarafından işgal edilmesiyle sonlanmıştır. Meclis ve devlet televizyonu ele geçirilmiştir. Ardından Miloseviç'in yakalandığı ve tutuklandığı söylenmiş ve bu şekilde Miloşeviç hükümeti sona ermiştir.
Ardından Sırbistan'ın Avrupa Birliği'ne giriş müzakereleri sürecinde her ne hikmetse birden bire Miloşeviç yakalanmış ve Avrupa Adalet Divanına teslim edilerek Lahey'de yaptığı savaş suçları sebebiyle yargılanmasına başlasa da 2006'da yargılama sonuçlanmadan kalp krizinden Kuzey buz denizi kenarındaki cezaevinde ölmüştür.
Miloşeviç hayata başladığında annesi intihar etmiş Ve bu sebepten acımasız kırılgan Sert bir mizaca büründüğü tahmin edilmektedir. Vicdan ve ahlak yoksunu olan bu diktatör özellikle Müslüman halka büyük Eziyetler uygulamış, Müslümanlık ve Osmanlı karşıtlığından beslenerek Hitler'in Nazi rejimi gibi bir soykırım planı izlemiştir. Sürekli kan ve şiddetten beslenen bir diktatör olmuştur. Her seçim veya İmaj kaybettiğinde Savaş silahına sarılmış ve çatışmadan beslenen Vahşi bir devlet lideri olarak hayatı boyunca pek çok halka eziyet eden bir yapının mimarı olmuştur. Yugoslavya bölgesinde desteklediği Sırplar, vahşeti onun söylemleriyle birleşmiş ve dünyanın gözü önünde soykırım uygulanmıştır ne yazık ki.
Lahey Adalet divanında suçlamaları her seferinde reddetmiş onlarca belge ve bilgi olmasına rağmen mahkemeyi yok saymış ve kendini sürekli haklı görmüştür.
Sırp Kasabı Diktatör Slobodan Miloşeviç Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:26 Rating: 5

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.