kraliçe

2. Elizabeth (1926- ) İngiliz kraliçesi olup hala bu unvanı ile saltanatına devam etmektedir. 63 yıldır İngiltere kraliçesi unvanını taşıyarak Eylül 2015’te kraliçe Victoria dan sonra onun skorunu egale ederek en uzun süre saltanatta kalan İngiliz kraliçesi olmuştur.
Elizabeth Alexandra Mary 1 Nisan 1926 da İngiltere'de doğmuş ve Britanya kraliçesidir. Tüm Britanya ülkelerinin yani İngiliz Milletler topluluğunun başı ünvanıyla Saltanat rekoru kırmıştır. Doğumunda ardından dedesi 2. Charles vefat edince amcası tahtın varisi olmuş, Ancak amcası evlilik nedeniyle tahttan feragat edince yerine kardeşi altıncı George yani kraliçe Elizabeth'in babası geçmiştir.

King Speech filminde hayatı konu yapılan 6. George, ikinci Dünya Savaşı'nda özellikle ülkesine büyük moral desteği sağlamış ve 1952’de hayata gözlerini yumunca erkek varisi olmadığı için kraliçe 2. Elizabeth tahta seçilmiştir.

1953’te taç giyme töreni yapılan 2. Elizabeth, o günden beri İngiliz tahtının sahibi olup dünya politikasında önemli etkilerde bulunmuştur. Kraliçe II. Elizabeth 1947 yılında Danimarka ve Yunanistan presi ünvanlı Prens Philip ile evlenmiş, bu evliliklerinden ilk varisleri Prens Charles 1948’de Buckingham Sarayında dünyaya gelmiştir.
İngiliz halkının halen çok saygı duyduğu ve sevdiği bir kraliçe olan Elizabeth, genelde otoriteyi elinde tutan ve yönetimde söz sahibi bir kraliçe olarak tarihe geçmiştir. Pek çok başbakan ve hükümetle çalışsa da Genelde hepsiyle  uyum göstermiş, sadece Demir Lady Margaret Thatcher ile sorunlar yaşadığı bilinmektedir.
1993’te çocuklarının evlilikleri sorunları ve sarayda çıkan Yangınlar nedeniyle kötü bir sene geçse de durumu toplamayı başarmış, ardından Prenses Diana'nın ölümüyle halkın karşısına çıkmaması ve üstünkörü davranması nedeniyle halkın tepkisini çekmiş ve hala Bu nedenle bir kısım tarafından tepki görmektedir.
Taç Giyme Töreni


Kraliçe Elizabeth, dünya tarihine en uzun süre tahtta kalan yaşayan kraliçe olarak geçmektedir. Suudi Arabistan Kralı'nın ölmesiyle tahta olan ve yaşayan en yaşlı hükümdarlık unvanı hala ondadır. Ayrıca dedesi 5. Charles'e ölüm döşeğinde destek olması onu iyi hissettirdiği söylenmektedir. Taç giyme töreni televizyonda yayınlanarak tarihe geçmiştir. Kişisel serveti çok yüksel olup sahip olduğu Afrika yıldızı adlı elmasa paha biçilememektedir. Kraliçe II. Elizabeth, İkinci Dünya Savaşı'nda kraliyet ailesinin tepkisini çekmesine rağmen motorlu araç askeriye bölümünde eğitim almış, İkinci Dünya savaşında aktif rol alan tek devlet başkanıdırKraliçe 2. Elizabeth II. Dünya Savaşı'nda kamyon şoförü olarak görev yapmıştır. Yani İlginçtir ama 2. Dünya Savaşı sırasında orduda kamyon şoförlüğü yapmıştır. Kendisi yakın dönem siyaset tarihine ve dünya politikasına oldukça büyük etkileri olmuştur.

İngiltere kraliçesi olarak bilinse de Kraliçe II. Elizabeth’in tam ünvanı Birleşik Krallık kraliçesidir. Kendinden sonra varisi oğlu Prens Charles’tir. 1952’de tahta çıktığında 53 ülkeden oluşan İngiliz Milletler topluluğunun yedisinin (Kanada, Seylan, Pakistan, Güney Afrika, Avusturalya, Yeni Zelanda ve Birleşik Krallık) kraliçesi olurken daha sonra SaintsKitts, Nevis, Atigua ve Barbuda, Belize, Saint Vincent ve Grenadinler, Saint Lucia, Tuvalu, Solomon adaları, Papua Yeni Gine, Grenada, Bahamalar, Barbados ve Jamaika eklenerek bu sayı 16 olmuştur. II. Elizabeth Britanya’da en uzun süre tahtta kalan ve tarih boyunca en uzun dönem hüküm süren kraliçedir. Ünvanlarının içerisinde İngiltere kilisesi yüksek valiliği ve İngiliz Milletler Topluluğu başkanlığı bulunmaktadır.