1958

Türkiye Futbol ile yatıp futbol ile kalkan ülkelerden biridir. Ülkemizde futbol geçmişten günümüze herkes tarafından ilgi ve takip eden bir spor dalıdır.
Türk milli takımı ilk resmi maçını 1923 te Romanya ile yapmıştır. Türk Milli futbol Takımı tarih boyunca pek çok alanda kendini geliştirmek için mücadele etmistir.
Dünyanın en büyük futbol organizasyonu olan Dünya Kupası bunlardan biridir. Son katıldığımız Dünya Kupası 2002 Dünya Kupası'nda ülkemiz dünya üçüncüsü olarak olarak sükse yapmış ve adından söz ettirmiştir. Ülkemiz 1954 Dünya Kupası'na da katılmış o kupa da en çok gol atan üçüncü ülke olarak ortalamaları yükseltmiştir. Gruplardan çıkamasada turnuvaya renk getiren takımlardan biri olmuştur.1950 yılında Brezilyadaki dünya kupasına mali imkânsızlıklar nedeniyle katılamaz.
Ancak Çoğu kişi tarafından bilinmeyen bir dünya kupası gerçeği ise 1958 yılında Türk Milli Takımı dünya kupası elemelerinde FIFA tarafından Asya gruplarında gösterilmek istenir. Bu olay karşısında milli takım rest çekerek Avrupa ülkesi olduğunu ve Avrupa gruplarında karşılaşma yapması gerektiği yönünde FİFA'ya baskı kurar. Ancak milli takımın bu haklı talebi reddedilerek İsrail ile eşleştirilir Asya grubunda. Bunun üzerine Türk Milli Takımı dünya kupalarına Gitme  hakkindan vazgeçerek turnuvayı reddeder. ve o sene Dünya Kupası'na Gitmez. Bu sayede İsrail hicbir maç yapmadan 1958 dunya kupasina gitti. Ardından sonraki şampiyonada hatasını farkına Varan FIFA Bu restin karşısında geri adım atar ve Türkiye'nin haklı talepleri kabul eder. O tarihten itibaren her alanda Türkiye'ye Avrupa gruplarının içinde  almıştır.