zim

Robert Gabriel Mugabe (1924-) Zimbabwe cumhurbaşkanıdır. 1980 den itibaren hala ülkeyi yöneten Mugabe, Zimbabwe 'nin sınırında yer alan Rodezya hükümetine karşı yürütülen gerilla savaşıyla adından söz ettirmiş ve bu sayede ün kazanmıştır.
Daha sonra ülkenin başına geçen Mugabe, her Afrika diktatörü gibi aşırılıkları ile konuşulmuştur.
Mugabe ülkesindeki beyazları Hiç sevmediğini söylemiş
ve ülkedeki beyazların topraklarını ellerinden alarak siyahlara vermesiyle dünya kamuoyunda geniş yer bulmuştur. Bu sayede adını duyurmuştur. Ancak bu verdiği toprakları kendi yandaşlarına vermesi Afrika'da aslında hiçbir şeyin değişmediğini göstermiştir.
Ülkesindeki beyazları Zimbabwe'den gitmeleri konusunda ölümle tehdit eden Mugabe, Afrika'da insan hakları ihlalleri, kötü ekonomik yatırımlar ve yanlış Politikalar nedeniyle hala eleştirilmeye devam etmektedir.
Ülkelerin beyaz efendileri tarafından sınırlarının cetvellerle çizildiği her Afrika ülkesi gibi Zimbabve'de yoksullukla mücadele etmektedir. Genelde Rusya, Çin gibi ülkelerde aynı çizgide yer alan Mugabe'ye 2015 yılında Çin tarafından Konfüçyüs ödülü verilmiştir.
Batı tarafından her Afrika diktatörü gibi sulu ve sirk palyaçosu gibi görünen Mugabe Geçtiğimiz günlerde Amerika'da eşcinsel evliliğin serbest olması sebebiyle madem eşcinsel evlilikler serbest o zaman Obama da benimle evlensin şeklinde gülünç bir açıklama ile tekrar gündeme gelmiştir.
Zimbabwe dünyadaki en kötü ekonomi ve en yüksek enflasyon oranına sahip ülkelerden biridir.