yüzük

M.S - IX yüzyılda, yani 1200 yıl önce yapıldığı tespit edilen bir Viking mezarında, mor Ametist taşının üzerine kazınmış yüzüğün üzerinde, İslam coğrafyasında kullanılan, dönemin yaygın yazı türü olan kufi harflerle "Allah için" yazan gümüş yüzük bulundu.

İsveç' in sınır kenti Birka bölgesinde bulunan yüzük, arkeoloji dünyasını heyecanlandırmış, bulunan yüzük Amerikan gazetelerinde duyurulmuş ve dünyayı heyecanlandırmıştır.

Arkeolojik kazıların yapıldığı bir mezarda bulunan yüzüğün, Vikingli bir kadına ait olduğu ve kadının üzerindeki giysilerin Viking giysileri olduğu söylenmektedir. Yüzüğün Arap coğrafyasında ve Arap bir kuyumcu tarafından yapıldığı Arkeologlar tarafından ifade edilmektedir.

Yüzüğün İsveç'e yani Vikinglerin eline nasıl geçtiği düşünüldüğünde, Vikingler ile İslam coğrafyası arasında çok eskiye dayanan bir ticaret ağının kurulduğu, yani Vikinglerin İslam dünyasıyla çok önceden gerçekleşmiş, geniş bir ticaret bağlantısı olduğu, bulunan yüzük ile kanıtlanmıştır.

Vikingler hakim olduğu dönemde içerisinde, Avrupayı kasıp kavurmuş pek bölgeyi fethetmişlerdir. Daha sonra yerleşik hayata geçmeleriyle etkileri kırılmış, ancak hakim oldukları dönem içerisinde, dünyanın en korkulan ordularından biri olmuşlardır. Bugün Arap mültecilerine ve insan haklarına en iyi davranan ülkelerden biri olan İsveç'in geçmişinden gelen böyle bir tarihi olması bize bugünü anlatmaktadır. Bulunan yüzük ile İsveç halkının ve Vikinglerin, önceden de İslam coğrafyası ile yakın ticari ilişkiler içinde olduklarını net bir şekilde ortaya konmuştur.