Top Ad unit 728 × 90

Ölüm Makinesinin Yapılışı Manhattan Projesi

projesi

Manhattan projesi İkinci Dünya Savaşı'ndan önce Amerika'nın Japonya'ya attığı atom bombalarının hazırlanışına verilen addır. Bu projede atom bombası, Amerika ve İngiltere öncülüğünde Los Alamos da gizli bir tesiste hazırlanmış ve ardından denemeleri New Mexico'da çölde yapılmıştır.
Manhattan projesi için şu anki dünya düzeninin Belki de başlangıcı denebilir. Amerika attığı atom bombası ile pek çok kazanç sağlamış ve bunları daha önceki yazımızda belirtmiştik.
Atom ile ilgili çalışmalar Birinci Dünya Savaşı'nın ardından Almanya'da başlamış ve Albert Einstein'ın kuramlarınden yola çıkılmıştır. Ünlü fizikçinin kuramları kullanılarak atom çalışmaları özellikle Almanya'da oldukça İleri seviyedeydi. Ancak Almanya'da ortaya çıkan Nazi tehlikesi ve Yahudi düşmanlığı nedeniyle çoğu fizikçi ve bilim adamı Amerika'ya göç etmiş, bunların arasında Einstein de bulunmaktaydı.
Amerika'ya yerleşen bilim adamları, Nükleer enerjinin çok önemli bir enerji kaynağı olduğu konusunda hemfikir olup bu konuda Amerikan hükümeti ile ortaklaşa çalışmalar üretmeye başladılar ve bunun sonucunda bir atom bombası doğacağını biliyorlardı. Almanya'nın bu konuda Amerika'dan daha önde olduğunun farkında olup bunu hükümetle paylaşmışlardı.
Leo Slizard (daha sonra projeyi eleştirmiştir)isimli fizikçi Einstein e danışması ile onayla gizli bir laboratuvarda atom bombası çalışmalarına başlandı. Bu arada Almanlar Çekoslovakya işgal etmiş Savaş başlamıştı.
Manhattan projesi, savaş ile birlikte ivme kazandı Ve Pearl Harbor Baskını ardından 1941 de Amerika savaşa dahil oldu. Projenin başına California Üniversitesi'nden fizikçi Oppenheimer getirildi.
Ilk etapta yüzlerce fizikçiden oluşan ekip atom bombasının yapılacağından habersiz, Sadece yüksek enerji konusunda çalışmaktaydılar. Savaş ile birlikte ilk atom bombasını ilk kim yapacak şeklinde bir savaşta Almanya'da Amerika arasında başlamıştı.
Sonunda atom bombasının test aşamalarında gelindi. Ancak başka başkanın 12 Nisan'da 1945'te ölmesi ve Adolf Hitler'in 30 Nisan 1945 te intihar etmesi ile Almanya'yla savaş bitmiş ancak Yeni Bir tehlike Japonlarla hala savaşa devam etmekteydi. Roosvelt'in yerine geçen Truman, atom bombasının kullanılması konusunda hiç tereddüt etmemiştir ve çalışmalar iyice hız Kazan mış test aşamasına gelinmiştir.
New mexico'nun geniş Çöllerinde ilk yapılan testte Fat boy isimli ilk bomba 16 Temmuz 1945 te denemesi yapıldı ve müthiş bir patlama ile gözleri kör eden bir ışık etrafa yayıldı. İşin sonunda bu patlama ile operasyondaki yüzlerce fizikçi nasıl bir canavar yaptıklarının farkına varmışlardır. Yapılan hesaplamalarda oluşan bu patlamanın 20 bin ton TNT nin patlamasına eşit olduğu ortaya çıkarılmıştır.
Test aşamasında sona gelinen proje ile ortaya çıkan dev canavar Japonların üzerine ölüm yağdırdı. Hiroşima'ya atılan atom bombası ardından Nagazaki'ye tekrar atıldı ve Japonya bu süreç sonunda savaştan çekilmiştir.
Manhattan projesinin başındaki isim Oppenheimer Azrail ile ilgili bir dörtlük söylemiş açığa çıkan patlamadan oldukça etkilenmiştir.( patlamanın ardından hepimiz o***** çocuğuyuz dediği rivayet edilmektedir)
Truman Japonlara atom bombası atılması teklifini hiç düşünmeden kısa bir sürede kabul etmiş ve onaylanmıştır. İşin garip tarafı Amerikan yönetimi içerisinde Başkan bu saatten hariç pek az kişi tarafından bilinen Manhattan projesi, Truman Başkan olduğunda ilk defa kendisine söylenmiş kısa bir süre içerisinde faaliyete geçmiştir.
Manhattan projesini başından itibaren Rus bir casus takip etmiş ve bu casusluk faaliyeti de aynı çalışmaların Sovyetlerde de hızlanmasını sağlanmıştır. Bu casusluk faaliyetinin ortaya çıkmasının ardından Kissinger döneminde komünist avına başlanmıştır.
Dünyanın belki de en korkunç Deneyi ve Projesi olarak nitelendirilen Manhattan projesi, atom çağının başlangıcı olmuş, ülkelerin nükleer silahlanması hızlanmıştır. Kıyamet senaryolarının ortak noktası Manhattan projesi ile çıkmış, Hatta Watchmen filminde Doktor Manhattan isimli bir karakter oluşturularak Kıyamet gününe atıfta bulunulmuştur.
Zamanında Einstein dönemin başkanı Roosvelt'ie nükleer güç konusunda bu çalışmaları kastederek ülkelerin nükleer silahlanma nükleer tehlike konusunda kendisini uyaran bir mektup yazmıştır.
Atom bombası çalışmalarında yaklaşık 200 bin kişi çalışmış ve Manhattan projesinde çalışanların sayısı o dönemde makine fabrikalarında çalışan Amerikalıların sayısından daha fazlaydı. Proje yaklaşık 2 milyar dolara mal olmuştur.
Japonya'ya atılan atom bombalarının ardından Truman kesinlikle pişman olmadığını söylemiştir.

Ölüm Makinesinin Yapılışı Manhattan Projesi Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:03 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.