yolu

Rusya, bilindiği gibi orta doğuda, Suriye rejimine destek vermekle meşgul görünse de Rusya'nın asıl amacının 50 yıldır hayalini kurduğu, Kuzey buz denizi olduğu, pek çok siyaset ve stratejik uzmanları tarafından dile getirilmektedir. Peki Orta Doğu ya da farklı coğrafyalarda bulunan ve stratejik öneme sahip konumlar varken, "Ruslar, neden Çorak Kuzey Kutbu ve Buz Denizi ile ilgilensin" diye insanların akıllarında soru işareti olabilir. Ancak, özellikle son yıllarda Kuzey buz denizinin önemi oldukça arttı. 

Kuzey Kutbu Dünya üzerinde herhangi bir ülkenin hakimiyetinde olmayan ve politik söz hakkının bulunmadığı ender yerlerden biridir. Resmiyette hiçbir ülkeye ait olmayan bu Çorak Topraklar üzerinde (Aslında toprak demek yanlış olur çünkü Kuzey kutbunda toprak bulunmamaktadır.) pek çok ülke hakimiyet kurmak istemektedir.


Kuzey Kutbu üzerinde söz hakkı bulunan ülkeler, Rusya, Kanada, Norveç, Danimarka ve Amerika Birleşik Devletleri'dir. Kuzey Kutbunun,  bu denli önemli olmasının bir nedeni de küresel ısınma nedeniyle, buzulların erimesi ve eriyen buz denizinin arasından, önemli bir deniz yolunun açılmasıdır. Çünkü böyle bir deniz yolu sayesinde, ticari gemilerin okyanusları geçmek yerine, daha kısa ve kestirme yoldan, Amerika ve Asya kıtaları arasında arasında, kısa mesafede yolculuk yapabilecek ve bu sayede yeni oluşan bu ticaret yolununda önemi büyük derecede artacaktır.

Bu Yeni ticaret yolunun oluşması ihtimali, Kanada ve Rusya arasında bir güç mücadelesine dönmüş durumdadır. Norveç, 2010 yılında Kuzey kutbunun kendilerine ait olduğuna dair sınır Anlaşması imzalayıp kendini güvene almak istese de Rusya'nın bu bölgedeki emelleri hiçbir zaman bitmemektedir. Rusya, açılma ihtimali olan yeni ticaret yolunun önemini kavramış ve bu nedenle Kanada ile çekişmektedir. Tabii buzların kırılmasıyla oluşması düşünülen yeni ticaret yolu sebeplerden sadece bir tanesi, aslında asıl sorun enerjiyle ilgili olanıdır.

Kuzey Kutbunun, henüz keşfedilmemiş petrol ve doğal gaz yatakları ile dolu olduğu tahmin ediliyor. Kuzey kutbunun altında bulunan, tahmini Petrol rezervinin dünyadaki, toplam Petrol rezervinin yaklaşık yüzde 10'unu oluşturduğu, keşfedilmemiş doğal gaz kaynaklarının ise dünya rezervinin yaklaşık yüzde 30'unu oluşturduğu tahmin edilmektedir. Bölge itibariyle el değmemiş durumda bulunan ve büyük oranda enerji barındırdığı düşünülen Kuzey Kutbu, bu nedenle oldukça büyük bir güç çekişmesine sahne olmaktadır. Rusya, geçtiğimiz aylarda Kuzey kutbuna yakın bir bölgede askeri üs açmış, ancak bu duruma Amerika, Kanada, Norveç gibi ülkeler ise şiddetli bir şekilde itiraz etmektedir. Rusya ise bu bölgede, politik ve Emperyalist yayılmacı düşüncesini devam ettirmektedir. Ülke sınırlarımızdan uzak olsa da Kuzey Kutbu şu anda dünyanın gizli politik ve stratejik mücadelelerinin yaşandığı oldukça büyük jeopolitik öneme sahip bir alandır.