Uday Hüseyin (1964-2003) Irak'ın devrik diktatörü Saddam Hüseyin'in oğludur. 1964'te Bağdat'ta dünyaya gelen Uday Hüseyin, dünya ve Irak tarihine zalim, aşırı derecede psikopat, kişilik bozukluğu olan ve zevk düşkünü biri olarak geçmiştir.
Uday Hüseyin, diktatör ve devlet başkanı olarak tanınan babası Saddam Hüseyin’inde imkanlarını kullanarak, ülkesi olan Irak Devletini kendi çiftliği haline getirmiş ve yaptığı şımarık hareketleriyle diktatör babasının izinden gitmiştir. 

Tam adı Uday Hüseyin el-Tikriti'dir ve babasının devlet Başkanlığı döneminde spor, olimpiyatlar ve çeşitli kuruluşlara başkanlık yapmıştır. Özellikle 1994 yılında ABD'de yapılan dünya kupası karşılaşmalarının ardından, Irak milli takımının dünya kupasından elenmesi üzerine, takımda yer alan oyunculara inanılmaz işkenceler uygulamış, yaptığı işkenceler yüzünden adından oldukça söz ettirmiştir. (cinsel organlarına elektroşok bağlamak gibi)

Uday Hüseyin, hakkında söylenen iddialara göre kadınlara olan düşkünlüğü, araba merakı ve psikopatlığı ile nam yapmış, Irak’ta sevilmeyen tek kişisidir. Hayatının anlatıldığı“Şeytanın İkizi” filminde olduğu gibi sokaklarda beğendiği genç kızları yakalatıp onlardan faydalanarak, tecavüz eden biri olduğu söylenmektedir. Bir başka iddiaya göre ise babası Saddam Hüseyin gibi o da kendine benzeyen dublörler kullanmaya meraklıdır. Geçtiğimiz yıllarda Uday Hüseyin'in dublörlük teklifini zamanında bunu kabul etmeyen Irak'lı Bir askerin anıları, National Geografic'te  belgesel yapılmıştır. Ayrıca 2011 yılında onun hayatını anlatan Şeytan'ın Dublörü isimli film çekilmiştir.

Uday Hüseyin'in yaptığı aşırılıklar saymakla bitmez. Oldukça büyük bir araba koleksiyonu olmakla birlikte Star Wars hayranı olan Uday Hüseyin, Darth Vader karakterinden esinlenerek, Irak askerlerinin şapkalarını, aynı Star Wars filmindeki gibi miğfer başlık yaptırmıştır. Katıldığı düğün ya da eğlence mekanlarının, kapalı alan olmasına bakmadan havaya silah atmasıyla tanınan, yaptığı hareketleriyle kendini gülünç duruma düşüren biridir. Uday Hüseyin, kardeşi Kusay gibi aslan beslemiş, ancak geceleri ise Playboyluk yapan bir tip olarak görülmektedir. Gece hayatını ve alkolü seven biridir.


Saddam'ın büyük oğlu olan Uday Hüseyin, 1996 yılında yapılan başarısız bir suikast girişiminden kurtulmuş ancak bunun sonucunda Topal kalmıştır. Bu nedenle diğer kardeşi Kusay'ın yükselişini engelleyemediğinden, yaptığı aşırılıklarına devam etmiştir. 1988 yılında, yaptığı bir toplantılı eğlence sırasında babasının Çok yakın bir arkadaşını döverek öldürmüş ve bu olayın üzerine babası tarafından Cenevre'ye sürgüne yollanmıştır.

Tüm bunlara rağmen Uday Hüseyin, Amerika'nın Irak’ı işgali sırasında belki de direnen tek kişi olmuştur. Çünkü Amerikan askerleri, kısa bir sürede Bağdat'a çıkmış ve Uday Hüseyin ile Kusay, Amerikan askerlerinin düzenlediği operasyon karşısında, yaklaşık olarak 8 saat süren dirençli çatışmanın ardından, ölü olarak ele geçirilmiştir. Uday Hüseyin öldürüldüğünde 39 yaşındaydı.

1994 yılında Şiilerin başlattığı bir hapishane ayaklanması sırasında bine yakın mahkumu öldürerek kanlı bir şekilde bastırdığı söylenmektedir. Ayrıca Uday'ın beğenmediği insanlara haftada bir suikast düzenledi, beğendiği kadınların yanındaki erkekleri öldürdüğü gibi pek çok hikaye, gerçekliği bilinmesede Irak'ta hala anlatılmaktadır. Uday'ın aşırı derecede para harcayan biri olduğu, kişisel servetinin ise silah ve petrol kaçakçılığı sayesinde kazandığı tahmin edilmektedir. Uday Hüseyin aralarında radyo ve televizyon kanalları ile 7 gazetenin sahibiydi. Medya sektörünün yanısıra Uday'ın bir adet gece kulübüde olmuştur. Ayrıca Türkiye'de onunla ilgili Saddam'ın gelini adında bir kitap yazılmış, kitaba göre Uday’ın Türkiye'de bir oğlu olduğu iddia edilmektedir.