Top Ad unit 728 × 90

Tarihe Geçen Fotoğraflar


Pek çok duygu dolu anlar fotoğraf kareleriyle ölümsüzleşmiş, çekilen resimlerin çoğu bir daha yaşanması güç, gerçek sahneler ile tarihe damga vurmuştur. İşte dünya tarihine damga vuran o özel karelerin  çekildiği anlardan bazıları.

1999 yılında, Yüzyılın fotoğrafı olarak tarihe geçen fotoda, anne karnındaki bebeğe yapılan müdahale esnasında, DR. Bruner' in elinin, anne karnında ki bebek tarafından tutulması ile " hayatın  ne kadar da mucizelerle dolu olduğunu " gösteriyor insana.

1937 yılında ,Çin ve Japonya arasında geçen Savaşta çekilen fotoğraflardan bir kare, ne yazık ki yapılan savaşlardan en çok çocuklar etkileniyor.
1994 yılında, Sudan'da, açlıktan ölmek üzere olan çocuğu, arkasında duran akbaba yemek için bekliyor. fotoğrafı çeken Kevin Carter isimli fotoğrafçı bu olayın ardından intihar etmiştir. Bu fotoğraf karesi ne yazık ki açlığı ve adaletsizliği yüzümüze vuran dramatik bir tablodur.

1947 yılında, Tarihe en güzel intihar olarak geçen fotoda, Evelyn Mchale isimli geç kızın bunalıma girmesi sonucu, New york 33.Caddede bulunan, Empire State binasının 83. katından atlayarak intihar etmiştir. İntiharından önce bıraktığı notta, bedeninin yakılarak yok edilmesini ve hiç kimsenin görmemesini isterken, tüm dünyaya öldüğü anda çekilen resmiyle ikon oluyor.

1972 yılında Amerika' nın Vietnam' a attığı, Napalm bombası sonrası çekilen, Phan Thi Kim Phuc adlı küçük kızın acı içindeki görüntüsü. Napalm Bombasını atan uçağın pilotu olan John Plumer, küçük kızın bulunduğu fotoğraf karesini her an cüzdanında taşımış, ne yapacağını bilemeden yıllarca kendine gelememiş ve daha sonra din adamı olmuştur.
1989 yılında, Çin' in Pekin şehrinde, bir gün önce yaşanan olaylar sırasında yüzlerce sivilin ölümünü protesto etmek için, alışverişten dönen bir vatandaşın,  Tiananmen Meydanına giden tankların önünde durduğu anın fotoğrafı.

Adamın akıbetinin ne olduğu belli değildir.

1968 yılında Vietnam savaşında, Güney Vietnamlı Polis şefinin, Viet kong' lu  olduğundan Şüphe ettiği genci infaz ederken çekilen fotoğraf karesi  tarihe geçmiştir.

1963 yılında, Thick Quang Duc isimli Budist rahip, Güney Vietnam  hükumetinin din adamlarına yaptığı baskı ve eziyeti protesto etmek için kendini yaktı anın fotoğrafı. Bu kadar ünlü olmasının sebebi, rahibin kendini yakarken hiç kıpırdamaması ve tepki vermemesidir.
Tarihe Geçen Fotoğraflar Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 11:49 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.