kenti


Pompei kenti, bugün taş kesilen insanların bulunduğu antik bir Roma kentidir. Nasıl helak olduğu ve nasıl bulunduğu ile ilgili konuları Pompei neden helak oldu yazınızda bulabilirsiniz. 


Bu konumuzda ise Pompei halkının yaptığı aşırılıklar ile sizi hayrete düşürecek bilgiler içermektedir.
M.S - 79 yılında,  Pompei kenti zevk ve sefa içerisinde hayat sürdüren insanlardan oluşmaktaydı. Pompei şehri helak olması Kur-an'da geçmemektedir. Ancak Allah'ın gazabının aşırılıkları nasıl yok ettiği, ibreti alem için günümüze kadar nasıl aynı şekilde kaldığı, asıl düşünülmesi gereken konulardandır.

Pompei Antik Kenti, dönemin zenginliğine sahip bir sahil kenti idi. Zevk ve Sefa hat safhadaydı. Pompei kentinde yüksek kademesinde bulunan ve şehrin ileri gelenlerinin yaşadıkları aşırılıklar sınır tanımıyordu.
Roma kralı Caligula, dönemin en başta gelen  sapık ve gaddarlarından biriydi. Kendi kız kardeşine aşık ensest bir sapıktı.

Zenginlerin, aristokrat ve burjuvaların bulunduğu halkın çoğu, yedikleri önünde yemedikleri arkasında bir hayat sürüyorlardı. Pompei'de ki zenginler tarafından verilen büyük ziyafetler ve yemekler sırasında, doydukları halde, kurulu yiyeceklerden yeniden yiyebilmek için,  yediklerini kaz tüyleri ile kusturup, midelerini boşalttıktan sonra, tekrar yemek yedikleri söylenmektedir. Yani yemek yemekten çok yemeğin zevkinden, aşırı bir şekilde haz almaya bakıyorlardı.

Pompei kenti zevk ve fuhuş anlamında dönemin en önde gelen kentlerinden biriydi. Sahil kenti olması nedeniyle çok sayıda gemi, limana ticaret için uğruyor, bölgeye gelen dil bilmeyen Gemiciler için penis şeklinde heykeller yapılarak, fuhuş yapılan genelevleri, rahat bulmaları sağlanıyordu. Ayrıca bu genelevlerde dil bilmeyen yabancılara kolaylık sağlamak adına fuhuş odalarının içerisine seks pozisyonları resmedilmiştir. Bu sayede fuhuş için gelen yabancı, Pompei'de hayat kadınlarına duvardaki istediği pozisyonu göstererek ilişkiye giriyordu. Kentin neredeyse her köşe başında, genelevler ve hayat kadınları bulunmaktaydı. Halkın yüzde kırkı kölelerden oluşmakta ve bu köleler efendilerinin zevk içinde yaşamalarını sağlamakla görevliydiler.


Pompei de eşcinsellik, önemsiz bir konu olarak görülmektedir. Yapılan araştırmalar ile eşcinselliğin Pompei'de yaygın olduğunu, kimsenin ses çıkarmadığını göstermektedir. Ayrıca halkın taş kesilmiş şeklindeki bulunan son anları, bu durumu açıkça gözler önüne sermektedir. Ufak çocuklar, ilişkiye girerken taş kesilenler, sefa içinde yaşarken taşlaşanlar ve daha pek çok vaziyette, son hallerini yaşayan insanlardan oluşmaktaydı Pompei kenti.Pompei halkının son anlarının nasıl olduğu, çok açık bir şekilde ortadadır. Uzmanlara göre, kükürt gazı ile zehirlenen halkın üzerine, lavların püskürmesiyle anında taş kesilmiş ve yaklaşık olarak  20000 kadar Pompei insanı oldukları yerde kalmıştır. Vezüv yanardağının aniden patlaması ile oluşan kül bulutu ve lavlar, birkaç saat içinde koca şehri yutmuş ve insanların üzerine bir anda gelen bu afet ile gaflet içindeki şehir sakinleri, son anlarında oldukları yerde Taş kesilmişlerdir. Bu nedenle, aşırılıkların neye yol açtığının bir anlamda ibret dolu vakıasıdır Pompei kenti

Başını elleri arasına alarak yüzünü kapatmaya çalışır bir şekilde bulunan taşlaşmış bedenin görüntüsü,  adeta biz ne yaptık dercesine tüm yaşananları açıklıyor.