dünya

Petrol, Sanayi devriminin başlamasıyla birlikte, özellikle arabanın icadından itibaren kullanımına ihtiyaç duyulan, modern çağımızın en çok tüketilen enerji kaynağı denilebilir. Petrolün kelime anlamı Yunancadan gelmektedir.

Petrolün, bu kadar büyük bir enerji kaynağı olması ve dünyada ki petrolün yüzde 60 oranında Orta doğu ülkelerinden çıkarılması nedeniyle, çeşitli stratejik olaylar gelişmiş ve bir nevi Dünya Tarihi geçtiğimiz yüzyılda şekillenmiş ve bu şekillenme devam etmektedir.

Petrol, çoğu zaman ülkeler arasında önemli bir siyasi faktör ve güç kaynağı olmuş, Petrol sayesinde çok zenginleşen kişiler ve ülkeler olduğu kadar, acı çeken halklarda ortaya çıkar ve Venezuela bakanının dediği gibi Petrol Aslında şeytanın hediyesidir.

1973 Petrol Krizi

Petrol ihraç eden  Arap Ülkeleri Birliğinin (OAPEC) Arap ülkeleri, Mısır ve Suriye'den oluşur. OAPEC İsrail ve Arap Devletleri arasında yapılan 1967 yılındaki 7 gün savaşlarının ardından Petrol ihracı konusunda daha yakın ilişkiler içerisinde olmak ve gerektiğinde petrolü silah gibi kullanabilmek amacıyla kurulmuştur.

1973 yılında meydana gelen Yom Kippur savaşı sırasında, ABD'nin İsrail'e destek olması sonucu, OAPEC tarafından 15 Ekim 1973 günü ilan edilen petrol ambargosu tarihe 1973 Petrol krizi olarak geçmiştir. Bu krizin asıl sebebi olan Yom Kippur savaşına bakacak olursak, 1967 yılında başlayan Arap, İsrail savaşı sırasında, İsrail'in Filistin topraklarını ve Mısır'ın Sina yarımadasını işgal etmesinin ardından, Arap ülkelerinin yenilmesiyle İsrail bölgeye yerleşmiş, Arapların ve Müslümanların içine Batı odaklı ve oradaki insanlara zülmeden sevilmeyen bir yapı oluşmuştur. Yani İsrail'in kurulmasıyla Araplar oldukça rahatsız olmuş, bunun üzerine 1973 yılında, Petrol ihraç eden ülkeler ortak bir karar alarak, Petrol fiyatlarını arttırma yoluna gitmiş, yani petrolü bir silah olarak Batılı devletlere karşı kullanmıştır. OAPEC üyesi ülkelerin yaptıkları ortak açıklamada, İsrail işgal ettiği topraklardan çıkana kadar her ay Petrol fiyatlarını yüzde 10 arttırarak iptal edeceklerini bildirir, Petrol ihraç eden Arap ülkeleri aldıkları bu kararla, bir anda dünya gündemine oturmuştur.

Bu olayın ardından, enerji ihtiyacını petrolle karşılayan Batı ülkeleri, özellikle Avrupa, Amerika ve Japonya bir anda çıkmaza düşmüş, bu krizden en çok Japonya ve Batı Avrupa ülkeleri etkilenmiştir. Özellikle dönemin ekonomik kalkınma Teşkilatı yani bugünün Avrupa Birliği, Arap Ülkeleri Birliğinin aldığı ambargo kararı üzerine, İsrail' in işgal ettiği topraklardan bir an önce çıkmasını istemiştir. Çünkü petrolsüz kalma ihtimali Avrupa Birliğini derinden korkutmuştur.

1973 yılında meydana gelen petrol krizi sırasında, en iyi ve en doğru mücadele eden ülkelerden biri Amerika olmuştur. Çünkü Arapların Petrolü silah olarak kullanmalarına karşın, onlarda kendi bağlantılarını devreye sokmuş ve İsrail'i desteklemekten hiçbir zaman vazgeçmemişlerdir. Amerika'da uzun gaz kuyrukları oluşmuş, Nixon hükumeti araçların hızlarını arttırma yasalarını geçirmiş, Amerikan halkı petrol krizi yüzünden zor günler geçirse de Amerika krizden çıkma yöntemini, Nijerya ve Venezuella gibi ülkelerden Petrol ihraç ederek çözmüştür.

Aslında pek bir şey değişmemiş, petrol krizi aşamasında başlayan yeni İsrail ve Mısır Savaşında  ki taraflarda birbirlerine üstünlük sağlayamamıştır. Arap ülkeleri yine kendi içinde birleşerek Mısır'a gerekli desteği sağlayamamış ve bu süreçte İsrail yine işgaline devam etmiştir. Petrol krizinin açılması ise yine Arap ülkeleri arasındaki anlaşmazlıklar ile olmuştur. İlk anda Petrol fiyatlarını güzel şekilde kullanacaklarını düşünen Araplar, Petrol üretiminin kısma yöntemi yerine, sattıkları petrole zam yaparak batıya satma silahını seçmişlerdir.

Ancak unuttukları gerçek, kendi petrolünü sadece kendileri üretmekte, ancak diğer tüm ihtiyaçlarını dışarıdan alan Arap ülkeleri, sattıkları zamlı petrolün karşılığında diğer tüm ham maddeleri, araba, Yapı sektörü, yiyecek, giyecek gibi her şeyi batı ülkelerinden zamlı olarak almaya başladılar. Bu durumun karşısında Arap Ülkeleri Birliği arasında yine fikir birliği oluşmadı ve birliğe üye ülkelerden bazıları petrolü yüzde 10 zamlı satarken, bazıları direkt ambargo koydu, bazılarının ise daha fazla kar koymaya kalkması sonucu birlik bozulmuş, krizin açılması ile her şey eski düzene geri dönmüştür. Aralık 1974'te petrol krizi tamamen sona erer. Sadece Libya ABD'ye petrol konusunda ambargo uygulamaya devam etmiştir.

Yani tarih yine tekerrür etmiş, bir türlü kendi aralarında birlik sağlayamayan Arap ülkeleri, ellerinde bulunan tek ve en güçlü silahını düzgün kullanamadığından, İsrail'in bölgede olan etkisini sürdürmesine sebep olmuştur diyebiliriz.

Bu krizden en çok etkilenen ülkelerden biri ise Japonya olmuştur. Konu Başlığında belirttiğimiz gibi Japonya şuan teknoloji devi bir ülke konumundadır. 1973 yılında meydana gelen petrol krizinin dünya ülkelerine öğrettiği şey petrolün tek enerji kaynağı olmadığıdır. Krizin ardından neredeyse tüm dünya ülkeleri kendi enerji kaynaklarına yönelmeye başlamıştır.

Bu anlamda Japonya ham madde ihtiyacında, Petrol yerine teknoloji ne nükleer enerjiye yönelmiş ve bugün teknoloji devi bağımsız bir güç olmuştur. Teknoloji devi olmasındaki sır belki de bu trajik Petrol krizi olayına bağlanmaktadır. Petrol krizinin ardından küçülen ekonomisini düzeltmek için teknolojiye yatırım yapması ve disiplinli bir yöntem izleyerek yola çıkan Japonya, ülkesini teknoloji imparatorluğu halini dönüştürmüş, kurduğu dev teknolojik şirketler sayesinde, dünya siyasetinde Önemli bir ülke konumuna ulaşmıştır.