Top Ad unit 728 × 90

Kösem Sultan Nasıl Öldürüldü

ölüm

(1590-1651) Kösem Sultan, Osmanlı Tarihindeki önemli valide sultanlardan biridir. Hatta çevirdiği entrikalar ve dolaylı yoldan yönettiği padişahlar sayesinde çeyrek asır ülkeyi yönetmiş ve Osmanlı tarihinin en güçlü kadını olmuştur.
Kösem Sultan, 15 gibi erken bir yaşta saraya gelip Osmanlı padişahı I. Ahmed' in en sevdiği hasekisi olarak büyük bir aşk yaşamışlardır. Bu birliktelik sayesinde Kösem Sultan' ın I. Ahmed' ten olan  çocukları sırayla tahta çıkmıştır. Bunlardan tahta çıkan IV. Murad kişiliği gereği abisinin de gözünün önünde öldürülmesinden dolayı oldukça sert bir mizaca sahip olup kardeşlerini tahtın varisi olduğu gerekçesiyle ortadan kaldırmayı amaçlamış, Kösem Sultan diğer oğlu İbrahim' i deli olduğu gerekçesiyle abisinden korumuştur. IV. Murad' ın ölümünün ardından I. İbrahim' i başa geçirmiş, ona sürekli cariyeler getirip büyücülere okutarak düzelmesi için çeşitli yollar denemiştir.
Ancak Padişah I. İbrahim, annesinin entrikalarından ve baskısından kurtulmak için ceza verip onu saraydan kovdurmuştu. Bu süreçte ihtiraslı bir kadın olan Kösem Sultan çeşitli entrikalar yoluyla oğluna karşı isyan edilmesine ve öldürülmesine ses çıkarmamış, tertiplenen plana göz yummuştur. Meydana gelen isyan neticesinde, Padişah I. İbrahim ağalar tarafından öldürülmüş ve bunun üzerine İbrahim'in oğlu IV. Mehmet 6 yaşında padişah olmuştur. Kösem Sultan'a yine tahtı yönetme şansı doğmuş, yalnız alıştığı şekilde tahtı yönetmeye hazırlansa da IV. Mehmed' in annesi Turhan Hatice Sultan, kayın validesinin entrikalarını bildiğinden ona karşı dik durmuş, aralarında bir nevi gelin kaynana çekişmesi başlamıştır. Gelişen entrikalar neticesinde oğlunun öldürüleceğini öğrenen Hatice Sultan (Çünkü Kösem eskisi gibi devlet üzerinde etkisini kuramıyordu  ve bu etkiyi tekrar kurmak için Şehzade olan oğlu Süleyman' ın tahta çıkması gerekiyordu, bu nedenle padişah IV. Mehmet' in öldürülmesi gerekiyordu.) Kösem' i ortadan kaldırmak istemiş ve bu plana çok kişi destek çıkmıştır. Çünkü Kösem Sultan oğlunun öldürülmesinde etkin rol aldığı ve evlat katili olarak görüldüğünden sevilmiyordu. Turhan Hatice Sultan' nı destekleyip yanında bulunan Lala Süleyman Ağa'yla istişare edildikten sonra Kösem Sultanın katledilmesine karar verdiler. Önce Harem' de bulunan Kösem taraftarları kılıçtan geçirdikten sonra, odasında yapılan aramalar sırasında bulunan gizli bir dolapta saklanan Kösem Sultan' la askerler arasında öylesine büyük bir boğuşma yaşanmış ki, Valide sultanın odasındaki her şey kan revan içinde kalmıştır. Defalarca sopalarla dövülen ve bir kenara atılan Kösem Sultan tekrar bakıldığında, ölmediği anlaşılınca kendi saçıyla boğularak öldürülmüştür.
Çok vahşice katledilen Kösem Sultan' nın ölümü anında uygulanan hırs ve İntikam şekli bizlere mesaj vermektedir. Kösem Sultan' ın bağırışları sarayın duvarlarında uzun bir süre yankılanmış, ancak yalvarmaları onu bu kötü sondan kurtaramamıştır.
Kösem Sultan
yaklaşık çeyrek asır, koca bir imparatorluğu dolaylı yoldan yönetmiş ve tarihe Osmanlı İmparatorluğu' nun en güçlü kadını olarak geçmiştir. Dolaylı yoldan ülkeyi yönetmesinin sonunda, önce evlat katili, daha sonra kendi entrikalarının kurbanı bir Valide Sultan olarak anılmaktadır. Kösem Sultan' ın cenazesi, padişah I. Ahmet' in Sultan Ahmet Camisinde bulunan türbesinin yanına defnedilmiştir.
Kösem Sultan öldürülen ilk Valide olarak tarihe geçmiştir. Kösem' in öldürüldüğü gün 14 bin kişinin aç kaldığı söylenmektedir.
Kösem Sultan Nasıl Öldürüldü Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:28 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.