w

Watergate skandalı 1972 - 1974 yılları arasında ortaya çıkan ve sonucunda Amerikan başkanı Richard Nixon'nın istifasına neden olan, bu nedenle tarihe damga vurmuş en büyük siyasi skandallardan biridir.

Watergate kelime anlamı  "su kapısı "olup, Amerikanın başkenti Washington'da bulunan otel ve iş merkezinden oluşan bir kompleksin ismidir, Watergate iş merkezine yani Watergate complex (skandalın ismi buradan gelmektedir) 1972 yılında 5 kişilik bir hırsız şebekesi,  iş merkezinde bulunan Demokrat Partinin Merkezi konumundaki bürosuna girmek istedikleri sırada yakalanırlar. Sıradan bir olay gibi görünse de soruşturma derinlemesine incelendiğinde, Amerika'yı  ve tüm dünyayı derinden sarsacak bir skandal ortaya çıkar.

O dönemin başkanı Nixon, Cumhuriyetçi Partiden başkandır. Polis soruşturması sonucunda, hırsızların Cumhuriyetçi parti ile yakın diyalog içinde bulundukları ve ana muhalefet partisi olan Demokrat Partinin konuşmalarını dinlemek için bürolarına mikrofon koymaya çalıştıkları ortaya çıkar. Amaçları cumhuriyetçilere rakip olan demokratların konuşmalarını dinleyip kaydetmektir.
Watergate Kompleksi

Bu gelişmeler sonucunda Başkan Nixon, adalet bakanı Elliot Richardson' u bu olay ile ilgili faillerin ve siyasetçilerin ortaya çıkarılması için görevlendirir. Çünkü bu skandal olayın arkasında Cumhuriyetçi siyasetçilerin olduğu kanısı ortaya çıkmıştır.

Adalet bakanları Richardson bu olayı derinlemesine soruşturmak için Savcı Archibald Cox'u görevlendirir. Savcının yaptığı incelemeler sonucunda, edindiği bilgilerde bu olayın Beyaz Sarayla ilgili olduğunu düşünür. (büyük olasılıkla CIA'dan gelen haberler neticesinde) Daha sonra beyaz saraydaki, başkanın telefon konuşmalarının kaydedildiği bant kayıtlarını talep eder. 
Watergate skandalı gazeteci gözüyle bakıldığında büyük bir başarıdır.

Böyle bir istek karşısında dönemin başkanı Nixon oldukça sinirlenir ve adalet bakanından Savcı Cox'un görevden alınmasını talep eder. Ancak adalet bakanı Richardson bu talebi reddeder ve savcıyı görevden almayacağını söyler. Bunun üzerine bakan Richardson, Başkan Nixon tarafından görevden alınır.

Ancak olay burada kapanmaz ve Nixon aleyhine davalar açılmaya, kamuoyundan tepkiler almaya başlar. Bunun üzerine görevli  ABD Yüksek Mahkemesi, başkan Nixon'nun konuşma kayıtlarının teslim edilmesi kararını verir. İşin sonunda Nixon kamuoyu ve halk gözünde itibarı oldukça düşmüş ve istifaya zorlanmaktadır.

Oluşan protestolar ve ortaya çıkan şaibeler neticesinde Nixon kayıtları teslim edeceğini ve ertesi gün istifa edeceğini söyler. Sonunda Nixon konuşma kayıtlarını görevli mahkemeye teslim eder ve istifasını sunar. 1974 yılında Richard Nixon'un ardından göreve Başkan Yardımcısı Gerald Ford atanır.

Watergate skandalı Amerikan tarihinin dönüm noktalarından biri olmuş ve pek çok bakımdan da ilkleri içermektedir. Richard Nixon Amerika tarihinde istifa eden ilk ve tek Başkan olmuştur.