nixon

Dünya üzerinde ki en etkin devletler arasında, Çin ve Amerika gelmektedir. Yıllardır dünyayı yönetme konusunda sıkı bir rekabete girmeleriyle birlikte,bu iki ülke arasında ideolojik ve ekonomik ilişkilerin sık sık gerildiği görülmektedir.
İkinci Dünya Savaşı' nın ardından, ortaya çıkan Soğuk savaş ile ideolojik anlamda araları oldukça açılmış, Mao' nun Rusya'da başını çektiği komünist rejim ve bunun karşısında komünizmi dünyadan temizlemeyi amaçlayan Amerika ile zıt kutuplar oluşturmuştur.

Ülkeler arası gerginliklerin bulunduğu böyle bir ortam yaşanırken, 1971 yılında Dünya siyasi tarihinin en önemli olaylarından biri yaşandı. Sovyetler Birliği ile Çin arasında ideolojik anlamda fikir ayrılıkları baş göstermiştir. İki ülkede komünist rejimle yönetilmesine rağmen, ideolojik farklılıklar nedeniyle, birbirlerini komünizme ihanetle suçlamaya başlamışlardır. Böyle bir gerginliğin yaşandığı sırada, Mao bir pinpon maçı (tenis diplomasisi olarak tarihe geçen olay) ile Amerika'yı kendi yanına çekmiş ve iki taraflı siyasetin nasıl yapıldığını dünyaya göstermiştir.
1971 yılında, soğuk Savaşın en hararetli günlerinde, Çin ve Amerika milli takımları Pekin' de bir tenis maçı düzenleyerek dostluk adımı atmış oldular. Neden böyle basit bir maçın önemli olduğu sorusu düşünülebilir. Ancak Kore ve Vietnam savaşlarının ardından iki ülke adeta düşman durumdaydı, birbirleriyle sıfır ilişki içerisinde nerdeyse boğaz boğaza gelen iki ülke ilişkileri,  masa tenisçilerinin gösteri maçıyla birlikte, bir anda bahar havasına büründü ve bugün bile devam eden özel ilişkilerinin temelleri atılmış oldular. Oynanan Tenis Maçının ardından yumuşuyan havayla birlikte yapılan gizli görüşmeler sonucu, ABD Başkanı Richard Nixon 1972 yılında Pekin' i ziyaret ederek tüm dünyayı şaşırtmıştır. kimilerine göre bu olay insanoğlunun aya ayak basması kadar inanılmazdır. Mao o dönem Sovyetler ile arasındaki gerilimden dolayı Amerika gibi bir ülkeyi yanına çekerek aynı zamanda ne kadar Pragmatik olduğunu da göstermiştir.
Bu gösteri maçı, Dünya tarihine tenis diplomasisi olarak geçmiş ve Çin bu diplomasinin ev sahibi olmuştur. Bugün bir kez daha konuşulan bu olay, yakın dönem siyasi tarihinin en önemli olaylarından biridir