BAĞDAT PİLİ

Ilk olarak Erich Von daniken Tanrıların Arabaları kitabında okuyup gördüğüm Bağdat pili olarak isimlendirilen ve 1938 yılında Bağdat ulusal Müzesi müdürü William Konig tarafından keşfedilen Bakır, demir ve asfalt karışımdan yapılan Çömleğin tarihin ilk pili olduğu ve elektrik üretmesi sonucu tarihe geçmesi insanlığı bir anda heyecanlandıran bir olay olmuştur.
Bağdat pili olarak isimlendirilen bu düzenek 13 santimetre boyunda bir kil kap içerisinde bulunmakta Ve Demir bir çubuğun etrafına sarılmış altı kapalı bakır bir rulodan oluşmaktaydı.
Bu pil yaklaşık iki volta kadar elektrik akımı üretilmekteydi. Pilin Tarihi ömrü 2000 yıl kadar olup çok büyük bir Gizem barındırmaktadır.

Tarihin İlk Pili Bağdat Pili mi
Tarihte ki ilk pil olarak adlandırılan bu cisim, bilinen ilk pilin 1800 lü yıllarda Alessandro Volta isimli bir İtalyan Kontu tarafından bulunmasından 2000 yıl kadar önce yapılması, bugünkü bilim insanlarını hayrete düşürmektedir.
Gelelim İddialara
Bağdat pilinin asıl Sırrı Hala çözülmese de bu pilin Mısır piramitlerin yapımında kullanıldığı (nedeni Piramitlerde hiç meşale izi bulunmaması) Ya da elektrikli masaj aleti olarak kullanıldığı gibi uçuk iddialar bulunmaktadır. Ancak yaygın görüş bakır kaplamada elektroliz yönteminin kullanılması nedeniyle bu cihazın bulunduğu düşünülmektedir. Aslında o günkü araştırmacıların bir deney üzerinde çalışmaları esnasında ortaya çıkan bir ürün olduğu ve Aslında elektrik üretip üretmediklerini bilmedikleri de iddialar arasındadır
Uzaylılar mı Getirdi
Bir yaygın Komplo Teorisi ise Bağdat pilinin ilk insanlara uzaylılar tarafından getirilip öğretildiği ve teknolojilerinin gelişmesi için bir araç olduğu iddia edilmektedir. Yani UFOlar tarafından insanlara verilmiş bir hediye olarak düşünülen Bağdat pili pek çok Komplo teorisine malzeme olmuştur. Bunun yanısıra insanlığın çok Eski dönemlerde teknolojik olarak çok ileri seviyede olduğunu delillendirmek içinde Bağdat pili örnek olarak kullanılmaktadır.