Top Ad unit 728 × 90

Bir Nevi Celladına Aşık Olma Durumu Stockholm Sendromu


Stockholm Sendromu psikolojide bir terim olup anlamı rehinenin kendini rehin alana ve duygusal olarak yakınlaşması durumuna verilen addır.
Peki bu olayı nasıl isim verildi konusuna gelirsek, Stockholm Sendromu adı verilen psikolojik olay ismini Bundan yıllar önce İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşanan bir banka soygunu sonrasında alır.
23 Ağustos 1973 ya da bir yaz günü İsveç'in başkenti Stockholm'de Normalmstrong semtinde Jan Erik Olsson isimli Soyguncu saat 10:03 de elinde silah ve patlayıcılarla soygun amacıyla bir banka şubesine girer. Ardından havaya bir kaç el ateş ederek "Herkes yere yatsın Parti şimdi başlıyor" diye bağırır. Ardından birkaç görevli ve müşterinin dışarı çıkmasına göz yumar. Olay yerine kısa zamanda polis ekipleri gelir. Soyguncu Olsson içeri giren bir polis memurunu vurur daha sonra üç adet banka memuresini rehin alır.
Ardından İsveç polisi 1 saat içerisinde Soyguncu ile iletişime geçer. Soyguncu Olsson Yaklaşık 3 milyon İsveç kronu tutarındaki para, kapının önüne bir hızlı sürat arabası ve cezaevindeki arkadaşa Clark Olofsson’un oraya getirilmesini talep eder.
Polis aynı gün öğleden sonra soyguncunun isteklerini yerine getirdi. Cezaevinden gelen arkadaşı Olofsson, Soyguncu ile temasa geçti. Ayrıca kapının önüne bir Mustang araba getirildi. Ancak Soyguncu Olsson, Rahat kaçabilmeleri için bankanın çevresindeki polis ablukasınin kaldırılmasını istedi. Polis buna yanaşmayınca o gece Rehineler de birlikte geçirildi. Olsson bu sırada polis kuşatmasının kaldırılması için o dönem Başbakan olan Olof Palme 'yi aradı. Palme, Hem kendisi hem de rehin aldığı bayan memurelerden biri başbakanla görüştü ve yalvardı. Ancak Başbakan bu taleplerini yerine getiremeyeceğini söyledi.
Bunun üzerine cezaevi arkadası Olofsson  iletişime geçti. Polislere arkadaşının bankaya bu gece havaya uçuracağını söylediğini aktardı ve gerçekten de o gece bankada patlama sesleri duyuldu. Soyguncu  Olsson  bankadaki kasaları havaya uçurmuş ve işlerini boşaltmıştı.
Ertesi gün Soyguncu basınla iletişime geçmeye başladı ve olay artık iyice medyatik olmuş ve dakika dakika olanları bültenlerinde aktarıyor radyolarda yayın yapılıyordu halk soyguncuyu haklı bulmaya  ve polise Tepki göstermeye başlamıştı. Nedeni, polis ablukasının kaldırılmasını ve halk soyguncuyu haklı görmeye başlıyordu. Vatandaşa göre Soyguncu rehineleri öldürmeyecek ve sadece şiddetsiz bir şekilde kaçmak istiyordu.
Halk polisi agresiflikten suçlamasına karşın, polis soyguncuların rehinelere zarar vereceğini düşündügünden, bankayı Soyguncu ve rehinelerin üzerlerine kitledi. Bankanın tavanında delik açarak yemek sevkiyatı buradan yapılmaya başlandı. Soyguncu polisin buradan zehirli gaz vererek onları uyuşturup yakalayacağı endişesiyle rehineleri ve polis tehdit etmeye başladı. Hatta bir rehinenin boynuna ilmek bağladı ve uyuşturulduğu esnada boğularak öleceğini söyledi. Bu gergin bekleyiş yaklaşık 6 gün sürdü. 28 Ağustos Akşamı saat 20:41 de polis gerçekten o delikten içeriye uyuşturucu gaz verdı ve operasyon yaparak olayın son bulmasını sağladı.
Soygunun ardından halk desteğini arkasına alan soyguncu Jan Erik Olsson polis tarafından yakalanıp ve mahkemeye çıkarılır. Bu soygun girişimi esnasında rehin aldıği bayan memurların biri kendisine aşık olur. O ve diğer Olsson destekçileri kampanyalar başlatır ve para toplayarak kendisine Avukat tutulmasını dahi sağlarlar. Stockholm Sendromu denilen olayın Aslı budur ve  bu durum Yani bir nevi celladına aşık olma durumu tarihe ve  psikoloji terimlerine Stockholm Sendromu olarak geçer. Bu ve buna benzer durumlar Stockholm sendromu olarak adlandırılmaktadır.
Jan Erik Olsson 10 sene ceza alır. Soygun girişiminin ardından  8 sene cezaevinde yattıktan sonra Tayland'a gider daha Sonraları uyuşturucu ticaretinden Danimarka'da yine cezaevinde yatmıştır. Bu olay ile ilgili pek çok film çevrilmiştir. Bunlardan en ünlüsü başrolde Al Pacino'nun oynadığı 1975 yapımı Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü)dür.
Bir Nevi Celladına Aşık Olma Durumu Stockholm Sendromu Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 09:32 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.