Stockholm Sendromu, psikolojide bir terim olup anlamı rehinenin kendini rehin alana ve duygusal olarak yakınlaşması durumuna verilen addır.
Peki bu olaya nasıl isim verildi konusuna gelirsek, Stockholm Sendromu adı verilen bu psikolojik olayın ismi, bundan yıllar önce İsveç'in başkenti Stockholm'de yaşanan bir banka soygunu sonrasında verilir.

23 Ağustos 1973 yılında bir yaz günü İsveç'in başkenti Stockholm'de Normalmstrong semtinde Jan Erik Olsson isimli Soyguncu, saat 10:03 sıralarında elinde silah ve patlayıcılarla soygun amacıyla bir banka şubesine girer. Ardından havaya bir kaç el ateş ederek "Herkes yere yatsın Parti şimdi başlıyor" diye bağırır. Ardından birkaç görevli ve müşterinin dışarı çıkmasına göz yumar. Olay yerine kısa zamanda polis ekipleri gelir. Soyguncu Olsson, içeri giren bir polis memurunu vurur ve daha sonra üç banka memuresini rehin alır. Ardından İsveç polisi 1 saat içerisinde Soyguncu ile iletişime geçer. Soyguncu Olsson Yaklaşık 3 milyon İsveç kronu tutarındaki para, kapının önüne bir hızlı sürat arabası ve cezaevindeki arkadaşı Clark Olofsson’un oraya getirilmesini talep eder.

Polis aynı gün öğleden sonra soyguncunun isteklerini yerine getirdi. Cezaevinden gelen arkadaşı Olofsson, Soyguncu ile temasa geçti. Ayrıca kapının önüne bir Mustang araba getirildi. Ancak Soyguncu Olsson, rahat kaçabilmeleri için bankanın çevresindeki polis ablukasının kaldırılmasını istedi. Polis buna yanaşmayınca o gece Rehinelerle birlikte geçirildi. Olsson bu sırada polis kuşatmasının kaldırılması için o dönem Başbakan olan Olof Palme 'yi aradı. Palme, Hem kendisi hem de rehin aldığı bayan memurelerden biri başbakanla görüştü ve yalvardı. Ancak Başbakan bu taleplerini yerine getiremeyeceğini söyledi.

Bunun üzerine cezaevi arkadası Olofsson iletişime geçti. Polislere arkadaşının bankaya bu gece havaya uçuracağını söylediğini aktardı ve gerçekten de o gece bankada patlama sesleri duyuldu. Soyguncu  Olsson  bankadaki kasaları havaya uçurmuş ve içlerini boşaltmıştı.
Ertesi gün Soyguncu basınla iletişime geçmeye başladı ve olay artık iyice medyatik olmuş ve dakika dakika olanları haber bültenlerine aktarıyor radyolarda yayın yapılıyordu, halk soyguncuyu haklı bulmaya  ve polise Tepki göstermeye başlamıştı. Nedeni, polis ablukasının kaldırılmasını ve halk soyguncuyu haklı görmeye başlıyordu. Vatandaşa göre Soyguncu rehineleri öldürmeyecek ve sadece şiddetsiz bir şekilde kaçmak istiyordu.

Halk polisi agresiflikten suçlamasına karşın, polis soyguncuların rehinelere zarar vereceğini düşündüğünden, bankayı Soyguncu ve rehinelerin üzerlerine kitledi. Bankanın tavanından delik açarak yemek sevkiyatı buradan yapılmaya başlandı. Soyguncu polisin buradan zehirli gaz vererek onları uyuşturup yakalayacağı endişesiyle rehineleri ve polisi tehdit etmeye başladı. Hatta bir rehinenin boynuna ilmek bağladı ve uyuşturulduğu esnada boğularak öleceğini söyledi. Bu gergin bekleyiş yaklaşık 6 gün sürdü. 28 Ağustos Akşamı saat 20:41 de polis gerçekten o delikten içeriye uyuşturucu gaz verdi ve operasyon yaparak olayın son bulmasını sağladı.

Soygunun ardından halkın desteğini arkasına alan soyguncu Jan Erik Olsson, polis tarafından yakalandıktan sonra mahkemeye çıkarılır. Bu soygun girişimi esnasında rehin aldığı bayan memurlardan biri kendisine aşık olur. Aşık olan bayan memur ve diğer Olsson destekçileri kampanyalar başlatır ve para toplayarak kendisine Avukat tutulmasını dahi sağlarlar. Stockholm Sendromu denilen olayın aslı budur ve  bu durum Yani bir nevi celladına aşık olma durumu tarihe ve  psikoloji terimlerine Stockholm Sendromu olarak geçer. Bu ve buna benzer durumlar Stockholm sendromu olarak adlandırılmaktadır.

Jan Erik Olsson 10 sene ceza alır. Soygun girişiminin ardından  8 sene cezaevinde yattıktan sonra Tayland'a gider daha Sonraları uyuşturucu ticaretinden Danimarka'da yine cezaevinde yatmıştır. Stockholm sendromu ile ilgili pek çok film çevrilmiştir. Bunların en ünlüsü ise başrolde Al Pacino'nun oynadığı 1975 yapımı Dog Day Afternoon (Köpeklerin Günü)dür.