Mengistu Haile Mariam (1937-)  Etiyopya' nın yakın tarihine damga vurmuş, (1977-1991) yılları arasında kurulan Etiyopya isçi partisinde, birinci Parti sekreterliğini yürütmüş, resmiyette böyle görünse de gerçekte klasik bir Afrikalı diktatördür.
Etiyopya uzun yıllar monarşiyle yönetilmiş bir Afrika ülkesiydi. Kral 1974 yılında ülkede bulunan genç subaylar tarafından yapılan darbe sonucu indirilmiş ve monarşi tarihe karışmıştır. Mengistu Haile Mariam da bu genç subaylar arasında yer almıştır. Darbenin ardından geçici bir yönetim kurulmuş ve buna PMAC denmiştir.
Mengistu Haile Mariam Kimdir.
Mengistu Haile Mariam, kurulan yeni geçici yönetim içinde aktif roller de yer almış (başkan yardımcılığı) ancak aslında onların kuyusunu kazmıştır. Yönetim içinde zekice bir taktik izleyerek PMAC içinden kilit isim haline gelmiş ve (başkan dahil) 60 kişinin öldürülmesi emrini vermiş, infazların gerçekleşmesinden sonra, yetkili isim olarak sadece kendisi kalmıştır.
Bütün yetkilerin kendi eline geçmesiyle birlikte sol bir anlayış ile ülkeyi yönetmeye başlamıştır. Sanayi, Tarım ve Çiftlikler millileştirilmiş ve Etiyopya içine kapanan bir ülke halini almıştır. Etiyopya da yapılan darbeyle
Kral gitmiş ancak bir nevi yeni bir kral gelmişti. Halk için değişen bir şey olmamıştır. İşte bu nedenle halk içerisinde yönetime karşı, adına beyaz terör denen bir muhalif hareket başladı. Bunun üzerine Mengistu Haile Mariam, adına Kızıl terör denen bir yıkım hareketine girişti ve bu kızıl terör sonucunda yaklaşık 400 bin kişinin öldürüldüğü söylenmektedir.
Kendisine karşı oluşan muhalif hareketi temizleyen  Mengistu Haile Mariam,  dahada güçlenerek ülke içerisinde tek başına at koşturmaya başlamıştır. Sovyet Rusya ile yakınlaşmış Küba ile kanka olmuştur.
1977 yılında Somali, Etiyopya topraklarında bulunan ve Somalice konuşan bölgesini ele geçirmek için askeri harekat başlatır. Mengistu Haile Mariam buna karşılık Sovyet Rusya' dan aldığı silah desteği ve Küba'dan aldığı askeri Lojistik Destek ile bu saldırıyı bertaraf eder ve ülkesini korur.
Mariam, yönettiği ülkesinin başındayken, tarihin görüp görebileceği en büyük kıtlık olaylarıyla mücadele etmiştir. Mengistu Haile Mariam klasik Afrika diktatörlerinin aksine, hiç lüks içinde yaşamadığı, aksine rahat ve mütevazi bir hayat sürdüğü söylenmektedir. Tabii muhalif kesim ise Devrik kralın Sarayında yaşadığını ve onun arabalarını kullandığını iddia etmektedir.
1990 yılına gelindiğinde Sovyet Rusya' nın dağılmasıyla birlikte desteğini Etiyopya'dan çekmiştir. Bunun üzerinde Mengistu Haile Mariam yanında yeterli destek bulamadığından akabinde istifa etmiş, ardından 1991 yılında Zimbabwe ye kaçmış, günümüze kadar hala Sürgün hayatı yaşamaktadır. 2006 yılında Etiyopya'da Kızıl terör yıllarından dolayı yargılanmış ve soykırım suçundan ömür boyu hapse mahkum olmuştur.