İsrail gizli servisi olan MOSSAD belki dünyanın en Pragmatik ve en güçlü istihbarat örgütlerinden biridir. Özellikle Müslümanların üzerinde uyguladığı etkin suikastlar ve yürüttüğü casusluk faaliyetleri ile Siyonizmin gelişmesine katkıda bulunmuş, İsrail' in ayakta kalmasını sağlamış ve bu uğurda ne yazıktır ki en çok zararı da Müslüman toplumlara özellikle Filistin'e yaşatmıştır.Gelin bu gizli servisi nasıl kuruldu bakalım.

İsrail gizli servisi MOSSAD 1948 yılında kurulmuş, ancak kurulmadan önce Yahudi göçmenlerin Filistin'e toplu şekilde göç edilmesi konusunda ki çalışmalar esnasında, istihbarat servisi olarak başlamıştır. İkinci Dünya Savaşının sonunda, dünya geneline yaymak suretiyle Yahudiler Filistin'i vatanları bellemiştir. (bilinçli olarak) Ancak o zamanlar Filistin toprakları, İngiltere mandası altındaydı ve bu topraklara mültecilerin yerleşimine izin verilmiyordu. Yahudilerin ilk gizli servisi ve düzenli ordusu olarak kabul edilen Haganah 1920 yılında kurulmuş gizli Yahudi yeraltı örgütüdür. Kiraladıkları gemilerle illegal yollardan, topladıkları Yahudi göçmenleri Filistin'e taşımaya başlamış, İngiliz donanmaları tarafından soykırımdan hayatını kurtarmış Yahudi göçmenlerle dolu gemileri elinden geldiği kadar durdurmaya çalışsa da, Haganah  İngiliz birlikleri hakkında istihbarat toplamaya başlamış ve onları durduran İngilizler ifşa edilerek topraklarındaki işgal yüzü olarak göstermekteydiler. Diğer taraftan bölgede Araplar ve Yahudiler arasında gerilim tırmanmaya başlamış, bütün dinler için kutsal kabul edilen Kudüs' te bombalar patlatılıyor her iki taraf da bir birini terörizmle suçlamış, ardından Birleşmiş Milletler önceden de artan gerilimin sonlanması ve dünyanın artan baskısıyla birlikte, egemen güçlerin Siyonizm Tutkusu yerine gelmiş ve İsrail' in kurucusu David Ben Gurion, 1948 yılında İsrail' in kurulduğunu ilan etmiştir.  İsrail ne zaman kuruldu sorunlar o zaman başlamıştır. Bunun üzerine ertesi gün Arap ülkeleri İsrail'e savaş ilan etmiş,  yaklaşık 6 ay süren ve 6000 kişinin hayatına mal olan savaşta İsrail yenilmemiştir. Ardından İsrail' in ilk başkanı David Ben Gorion askeri istihbarat alanında, Dış İşleri Başkanlığı bünyesindeki politik büro ve iç güvenlik örgütünü bir tek bir çatı altında derleyip toplanması için ortak bir beyin MOSSAD' ı kurdu.
En Gizli MOSSAD Operasyonları

MOSSAD bu şekilde başa gelmiş ve ardından neredeyse dünyaya Egemen bir istihbarat ağı kurulmuştur. Yapılan pek çok operasyonlarda etkin faaliyet gösteren MOSSAD ilk etapta kurulduğu yıllarda özellikle Nazilerin avlanması, yakalanması ve öldürülmesi alanında oldukça geniş ve başarılı operasyonlar yapmıştır. Ardından özellikle Almanya'da yaşanan, Yahudi gençlerin Olimpiyat Oyunları sırasında öldürülmesi ile sonuçlanan kara eylül terörizm olayının ardından yaptığı çalışmalarla adından söz ettirmiş ve bugüne kadar özellikle filistinliler üzerine yapılan suikastlar ve bombalamalar ile Siyonizm uğruna yaptığı çalışmalarda MOSSAD ne yazık ki etkin bir istihbarat ağı olmuştur.
MOSSAD' ı biraz yakından incelersek, dünyanın dört bir yanındaki teknolojik sırları İsrail'e kazandırmak ve yükümlü masası lakam ismi verilen bir birimi bulunmakta, bu birim 1968 yılında Fransız mirage Savaş uçağının planlarını ele geçirmiştir. Bu olay bilinenler arasındadır.
İsrail'de iç istihbarattan sorumlu ve Filistinlilere yaptığı suikastlardan tanınan, Şin Bet masasının onlarca Arapça konuşan ajanı olduğunu ve bu ajanların test aşamalarında ise kendilerini filistinli olarak tanıtıp, hiç şüphe uyandırmadan bir Arap dükkanından alışveriş yapma gibi bir şartı yerine getirmek zorunda olduğunu biliyor muydunuz.
MOSSAD bünyesinde kurulan ve tek görevi İsrail'in en büyük müttefiki olan Amerika' nın teknolojik sırlarını çalmakla görevli, Al isimli özel bir birimi bulunmaktadır.
İsrail başbakanı Benjamin Netanyahu' nun abisi MOSSAD ajanı olup, FKÖ tarafından kaçırılarak Uganda da bulunan Entebbe hava alanına indirilen uçağın içinde bulunan İsrailli yolcuları kurtarmakla görevlendirilmiş, ancak  uçağa yapılan operasyon sırasında hayatını kaybetmiştir. Uganda diktatörü İdi Amin bu olayın ardından prestij kaybı yaşamıştır.
Haim Herzog, İshak Şamir, Menaham Begin, İshak Robin, Benjamin Netanyahu, Ehud Barak gibi İsrail politikasının önde gelen isimleri, kariyerlerinin bir bölümünde MOSSAD ajanı ya da Başkanı olarak görev yapmıştır.
MOSSAD ajanlarının operasyonlarda kullanmaları için farklı ülkelerde olmak üzere yaklaşık 30.000 kadar güvenli evi bulunmaktadır.