Top Ad unit 728 × 90

Rusya'nın Son Çarı Kanlı Nikolay

çar

II. Nikolay (1 Kasım 1894 - 15 Mart 1917) tam ismi Nikolay Aleksandroviç Romanov dır. Çarlıkla yönetilen Rusya'nın son çarıdır.
II.Nikolay, babasının ölümü üzerine tahta çıktı,  1894 yılında  Alman asıllı Aleksandra Fyodorovna ile evlenmiştir.
Karısından genetik olarak Hemofili hastalığı bulunduğundan, bu hastalık genlerle birlikte çocuğu Alekseye de geçmiştir. Çocukları Aleksey' in  iyileşmesi için son çare olarak, doğa üstü yeteneklere sahip olduğuna inanılan Rus mistik Grigori Yefimoviç Rasputin saraya çağrılmış, yaptığı hipnotizma tekniği sayesinde çocuğun hastalığını iyileştirir. Bu başarısı ile özellikle Çariçe Aleksandra Fyodorovna' yı etkilemiş ve bu durum ortalığı karıştırmaya başlamıştır.
Çar II.Nikolay, kendisini tanrı tarafından görevlendirdiğine inanmış ve mutlak otoritesini sürekli savunmuştur. Kendini başkalarına hesap vermeyen, mutlak bir güç olarak tanımlayan Nikolay meclis ve halkın iradesini hiçe saymış, artan protestoları ise sürekli polis gücüyle bastırmaya başlamış ve giderek otoriteleşmiştir.
Çar II. Nikolay Kimdir
II. Nikolay, başa geldiğinde Rusya güçlü bir devletti, ancak yürüttüğü kötü politikalar nedeniyle ülke adeta çöküşe sürüklenmiştir. Rusya o dönemde köylü toplumu içerisinde bulunan halk fakir durumdaydı. Bu nedenle Nikolay' ın halka ilgisinin azalması, ülkede Sosyalist Akımın yükselmesine neden olmuştur.
Dış politikada ise sürekli yanlışlıklar içerisinde olmuş, Çar II. Nikolay bilinçsizce Osmanlı ile çekişmeye zorlanmış, Balkanlarda yanlış tutumları nedeniyle gereksiz politikalara yol açmıştır. Kendince Rusya' yı ayağa kaldırmak için Japonya' ya savaş açmış, ancak Rusya - Japonya Savaşında büyük bir hezimete uğrar ve Rusya' nın yenilmesine neden olur. Bu savaşla birlikte Rusya' nın itibarı giderek düşmeye başlar.
Rusya ilk etapta Almanya ile yakınlaşmış, ancak aralarında imzaladıkları saldırmazlık Paktına rağmen bu düşünceden vazgeçer. Daha sonra Çar II. NikolayFransa ile birlik içine girmesiyle Rusya' nın Birinci Dünya Savaşına girmesine neden olmuştur. Bu savaş sonunda yaklaşık üç buçuk milyon Rus ölmüştür.
II. Nikolayla' a kanlı lakabının verilmesine neden olan olay 1905 yılında yaşandı. Nikolay yönetim anlamında yeterli bilgiye sahip olmadığından ön planda durmaz, öte yandan otoritesini sağlamlaştırmak için sürekli güç kullanmayı seven bir yapıda olmuştur. Japonya ile yapılan savaşlardan sonra uğradığı hezimet üzerine, halkın giderek fakirleşmesi ve taleplerinin karşılanmaması nedeniyle, Rusya'da büyük bir protesto hazırlanılmış, ancak yapılan protestolar sırasında II. Nikolay'ın emriyle göstericilerin üzerine ateş açılması üzerine oldukça kanlı bir biçimde bastırılmıştır. Bu kanlı gösterinin ardından artan diğer baskılar sonucunda ilerleyen yıllarda, Sosyalist Devrimi ile Bolşevik (Komünist ) devrimine yol açmıştır
1917 yılında yaşanan ilk devrimde çarlık yönetimine son verilerek geçici hükumet kurulmuş, aynı yılın Ekim ayında yapılan ikinci devrim ile Bolşevik (Komünist ) devrimi kurulmuştur. Vladimir Lenin' in başını çektiği grup Çarlık otokrasisini  tamamıyla ortadan kaldırmıştır. Bununla da yetinmeyip Çar II. Nikolay' ı, çocuklarını, hizmetçileri ve aşçılarıyla birlikte, hapis tutuldukları bodrum katında kurşuna dizilerek öldürülmüşlerdir.
Çar II. Nikolay, tarih sayfalarına Rusya' yı felakete sürükleyen adam olarak geçse de Rusya için kahramanlardan biri olmuştur. 2008 yılında Rusya meclisi onun haksız yere, siyasi çekişmelerden dolayı öldürüldüğü gerekçesiyle itibarının geri verilmesine karar vermiştir.Çar II. Nikolay tahta çıktığında merasim törenin yapıldığı stadyumun bir bölümün çökmesi sonucu 1400 kişi ölmüştür. Çar II. Nikolay2000 yılında Ortodoks Kilisesi tarafından Aziz ilan edilmiştir.
Rusya'nın Son Çarı Kanlı Nikolay Reviewed by Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri on 08:53 Rating: 5
loading...

Hiç yorum yok:

Tüm Hakları Saklıdır Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri © 2014 - 2015
Bu Site Tarih Komplo Tarafından Desteklenmektedir.

İletişim Formu

Ad

E-posta *

Mesaj *

Tarihi Gerçekler Ve Komplo Teorileri. Blogger tarafından desteklenmektedir.