Dünyanın pek çok Devleti istihbarat anlamında gizli casusları tarih boyunca kullanmış, özellikle teknolojinin ilerlemesiyle; filmlerde sıklıkla gördüğümüz casusluk ve gizli teknolojiler pek çok istihbarat örgütünün kullandığı yegane araçlar olmuşlardır. Gelin özellikle James Bond filmlerinde gördüğümüz bu Usta gizli silahları yakından tanıyalım:


Ağaçların Kulakları:
1970 lerin başında Amerikan istihbaratı yukarıda resimde gördüğünüz gibi sahte ağaç kütüklerinin içinde dinleme cihazları yerleştirmiş ve bu kütükleri Moskova dışındaki ağaçlık alanlarda serpiştirerek, Rusların Radar ve füze iletişim sistemlerinin yaydığı sinyalleri toplamıştır. Yakalanan sinyaller depolanıyor ardından de yukarıdan geçen bir Amerikan uydusu aracılığıyla Amerika'ya aktarılıyor du. Kütuğün üst kısmı normal bir ağaç gövdesi gibi görünse de Aslında şeffaf ve güneş ışığıyla cihazın pilleri şarj oluyordu. Ancak KGB  bu tezgahı kısa zamanda bozmuştur.

Zehirli Şemsiye:
KGB'nin operasyon teknik destek birimine bağlı "Çember" adı verilen gizli laboratuvarı, pis işlerde kullanılan silahları üretiyordu. Siyanür sıkıştırılmış Jet gazıyla ateş eden ve Kurbanda kalp krizi etkisi uyandıran spreyler, cilde temas eder etmez felç etkisi yaratan  jeller, kobra zehrinden daha zehirli ve risin emdirilen ve bulunamayan Mini mermiler atan şemsiye ve bunların en meşhurlarıdır. Özellikle aralarında ünlü Bulgar muhalif yazar Georgi Markov unda bulunduğu onlarca Rusya muhalifi, Batı servislerinin Bulgar şemsiyesi adı verdikleri bu şemsiyelerle öldürülmüştür. Nobel ödülü Rus yazar Aleksandr Soljenitsin 1971 de kendisine hedef alan şemsiye saldırısı sonucu zehirlenmiş ve güçlükle kurtulmuştur. Son olarak 2006 da Putin'in koyu bir muhalifi olan eski bir K.G.B. ajacını Alexander Litvinenko'nun radyoaktif polonyum zehirlenmesi sonucu Londra'da ölmesi, Bulgar şemsiyesini bir kez daha gündeme getirmiştir.

Rujumu Tazelemem Lazım:
Rus kadın ajanlarının güzellikleri dillere destan olup, Soğuk Savaş dönemi ajanlarının bir numaralı sohbet konusu olduğu gibi bu kadın ajanlar, ölümsüz görevlerin tamamlayıcı bir parçasıdır. Kadın ajanlar yakınlaştığı batılı üst düzey görevlerden bilgi toplayıp Rusya'ya aktarırken, işlerin ters gitmesi durumunda 4.5 milimetrelik tek mermi atan ruj görünümlü tabancayla Son Vuruşu yapabilecek bir silah sahipti.

Ölüm mu İşkence mi
Cia tarafından 1970 lerde kullanılan bu gözluk çevresinin saplarından birinin içerisinde Siyanür kapsülü barındırıyordu. Yakalanan ajanların işkence karşısında kısa yoldan ölümü seçmeleri için tasarlanmıştır. Bazı vakalar da ajanları işkence olsun olmasın, isteyerek içerek kendilerini vatan için harcamaları da Telkin edilmemiş değildir.

Topuktaki Böcek
Romanya gizli servisi ajanları tarafından 1960 ve 70 lerde Amerikalı diplomatları dinlemek için kullanılan ayakkabıların yanısıra, içerisine böceklerin nasıl yerleştirildiği işi oldukça ilginçtir. Çünkü Amerikalı diplomatlar Romanya'da alışveriş yapmıyorlar, tüm ihtiyaçlarını Amerika'dan posta ile getiriyorlardı. Bunu bilen Romanya'da ki ajanlar, postanede ayakkabıların topuklarına böcek yerleştirip Bu sayede Amerikalıları rahatça dinlemişlerdir.

Tezeklere Koyulan Vericiler
CIA tarafından 1970 lerde kullanılan tezek yığını şeklindeki Radyo vericisi yukarıdan geçen uçaklara bombalanacak hedefleri ya da fotoğraf çekilecek noktalara yönlendiriyordu. Köpek kakası şeklindeki modelleri özellikleri Vietnam Savaşı'nda sıklıkla kullanılmıştır.

Sinek kameralar
CİA'ın araştırma geliştirme departmanı tarafından 1970lerde geliştirilen sinek görünümlü mikro hava aracı böcek boyutundaki hava aracıdır. Düşman hatlarında istihbarat toplamak için geliştirildiği kesindir. Hala üstünde Çalışıldığı ve geliştirildiği düşünülmektedir.

Sağlığa zararlı pipo
İkinci Dünya Savaşı'nda İngiliz ajanları tarafından kullanılan bu pipo görünümlü tabanca, yakın mesafeden ateşlendiğinde hedefi öldürebiliyordu. Gövde sıkıca tutulurken ağıza giren kısmının çevrilmesiyle silah patlıyordu

Denizin dibindeki istihbarat
CİA'nın Bondvari icatlarından biri de bu iki kişilik Mini denizaltı botlarıdır. Topu topu 2 adet üretilmiştir. 1950 lerde kullanılan bu botlar, ana Gemiden Hedef bölgeye taşınıyor, daha sonra sızması gereken yere sızıyordu. Ağaç ve alüminyum parçalarından yapılan araçlar, bu özelliğiyle Radar ve Sonarlara yakalanmıyor ve içinde personel olmadan 15 metreye kadar dalabilen botlar bu derinlikte 3-4 hafta kalabiliyordu. Bu botlar Ajanların sahadaki İşi bitene kadar sessiz derinliklerde onları bekliyordu.