Özellikle Soğuk savaş döneminde, süper güçler arasında inanılmaz casusluk savaşları yaşanmıştır. Bunun için Akıl dışı projeler hazırlanmış ve ilginç deneyler yapılmıştır. Bunların içerisinde en başarısızlıkla sonuçlanan, belki de CIA tarafından yürütülen Acoustic Kitty yani casus kedi projesidir.

1960' lı yıllarda uzaktan kontrol edilerek gizli noktalardan rahatça dinleme ve veri toplama çalışması yapılması amacıyla CIA tarafından, kedilerin üzerine dinleme cihazı yerleştirilerek, casus kedi projesi başlatılmıştır. Bu projenin 15 milyon dolara mal olduğu tahmin edilmektedir. Bu proje kapsamında bir  kedinin içerisine dinleme cihazı ile beynine çeşitli vericiler yerleştirilmiş ve kuyruğu anten şekline getirilmiştir.

Daha sonra ilk denemenin yapılması için Washington' da Rus Büyük elçiliğinin yanında bulunan bir parka salınan kedi, daha ilk denemede kontrolden çıkmış ve yoldan geçen bir taksinin altında kalarak ölmüştür.

Kedilerin kontrol edilmesinin zor olması ve başına buyruk hareket etmeleri, ayrıca acıktığında kontrolden çıkmaları ve yemek peşine düşmeleri gibi pek çok etki nedeniyle, deneyin başarısızlıkla sonuçlanması da eklenince proje iptal edilip rafa kaldırılmıştır. Casus kedi projeside CIA' ın başarısızlık defterlerinde bir sayfa olarak yerini almıştır.