1970'li yıllarda Akdeniz'de dünyanın en güzel plajlarından birine sahip olan Kıbrıs'ın Maraş şehri, neredeyse tüm dünyanın en gözde turizm merkezlerinden biri idi. O zaman nüfusunun 36 bin civarında olduğu bu tatil şehrinde devasa oteller, Tiyatro ve sinema salonları, pahalı araç galerileri ve lüks gazinolar bulunmaktaydı.

1970-1974 yılları arasında altın çağını yaşayan Kıbrıs'ın bu tatil beldesi Maraş, Kıbrıs'ın hakimi statüsündeki İngilizlerin desteği ve yoğun reklamı ile birlikte dünya çapında bir üne kavuştu. Ardından Akın Akın bölge turist çekmeye başladı.

Marilyn Monroe'dan Sophia Loren'e o dönemin pek çok ünlü sanatçısı Maraş'ta tatil yapmış ayrıca ünlü işadamı ve bürokratların da uğrak tatil Rotasıydı.

Maraş için Akdeniz'in Las Vegas'ı tabiri kullanılıyordu. Öyle ki şehir gündüzleri Mısır'dan özel getirilen altın Kumlu plajları ile dolup taşıyor, geceleri ise yoğun eğlence hayatıyla insanları cezbediyordu. Maraş için Modern bir Pompei şehri desekte pek yanlış olmaz. Ayrıca aniden başlayan Savaş sebebiyle insanların bir anda her şeyini bırakıp kaçması ve bugün her şeyin son andaki gibi kalması, Pompei ile Kapalı Maraş'ın bir başka benzerlik noktasıdır.

Dünyanın İlk 7 Yıldızlı Oteli Burada

.Poolden Sands (Altın Kumlar) Oteli

Maraş
öylesine büyük yatırımlar yapılan bir şehirdi ki dünyanın ilk yedi yıldızlı oteli olarak tabir edilen İngiliz Kraliyet ailesinin yaptırdığı Golden Sands Otel bugün hala orada bulunmaktadır. Maraş'ın o dönem arsa metrekaresinin Milyonlar ile ifade edildi bir şehir olduğu unutulmamalıdır.

Niye Kapalı Maraş Oldu

Rumların Türk halkına yaptığı soykırımlar neticesinde Türkiye'nin garantörlük görevi üzerine başlattığı Kıbrıs Harekatı ile Kıbrıs karışmış ve ikinci Kıbrıs Harekatı'nda Maraş şehri 13 Ağustos'ta Türk Silahlı Kuvvetleri tarafından ele geçirilmiştir.

O tarihten itibaren bu devasa tatil beldesi insanlara kapatılmış ve bugün Birleşmiş Milletler tarafından denetlenen yeşil hat olarak tabir edilen Kıbrıs tampon bölgesi konumundadır. Maraş tatil yöresi çeşitli anlaşmalar için kullanılmak üzere iki tarafında yanaşmaması nedeniyle hala kapalı konumdadır. Bu sebepten adı halk arasında kapalı Maraş'tır.

Maraş'ta bugün aralarında Sophia Loren'in villası ile İngiliz Kraliyet ailesinin Oteli ve bir adet kilise, Birleşmiş Milletler tarafından restore edilmiş onun haricinde tüm binalar terk edilmiş ve hayalet şehir konumundadır.