yeti

Efsaneler konu olan ve pek çok kişinin hakkında araştırma yapıp merak ettiği Koca ayak nedir

Koca Ayak diğer ismi Yeti özellikle ormanlarda ve Himalaya gibi yüksek bölgelerde yaşadığına inanılan uzun boylu kalıplı kıllı yarı insan yarı yaratık bir canlıdır.
Çoğu insan için mitolojik bir canlı olan Koca Ayak ya da diğer ismi yeti olan yaratık, pek çok efsanelerde geçmektedir. Bugün Koca Ayak efsanesinin varlığı pek çok bilim adamı tarafından kanıtlamak için uğraşılmaktadır.

18. Yüzyıl sonlarından itibaren pek çok toplumda, özellikle ayak izlerinin bulunduğuna dair kanıtlar gösterilerek doğruluğu ispatlamaya çalışılmıştır. Ancak en gerçek kanıt 1967 yılında Roger Petterson isimli bir avcı tarafından, Kuzey Kaliforniya eyaleti civarında ormanlık bir bölgede, 15 milimetre kamerasıyla düşük çözünürlükte bir videoyla kayda alınır, bu videoda yaklaşık 2.40 cm boylarında tüylü bir yaratık görülmektedir. Çekilen videonun fake olduğu şeklinde söylentiler üzerine yapılan incelemede, videonun gerçek olduğu ve üzerinde herhangi bir oynama yapılmadığı kanıtlanmıştır.

Koca Ayak diğer adıyla  Yeti, Kanada' dan Çine, Rusya'dan AvustralyaKızılderililerden, Aborjinlere pek çok kavimlerde bulunan toplulukların efsanelerinde adı geçmektedir. Yeti adı özellikle Tibet'te ve Himalayalar'da geçmekte, bu gün dahi bulundukları ve keşfedilmeyi beklediklerini düşünenlerin sayısı oldukça çoktur. Hatta bir kısım görüş sahibi ise Yetilerin uzaylıların torunu olduğunu düşünmektedir.

Aksini iddia edenler ise Koca Ayak yani Yetilerin sırf bölgeye turist çekmek için üretilen bir efsaneden ibaret olduğunu ve abartıldığını düşünmektedir. 1950 yılında Nepal'de bir rahip tarafından Koca Ayak yani yetiye ait olduğu iddia edilen kıl örneklerinin 2017 yılında yapılan DNA analiz raporu ile ayı ve köpeğe ait olduğu açıklanmıştır.

1967 yılında Roger Petterson tarafından kayda alınan videoyu altta izleyebilirsiniz.